مقالات

  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • پکیج کامل جعبه آتش نشانی و هوزریل آریاکوپلینگ از چه اجزایی تشکیل یافته است؟
کیفیت جعبه آتش نشانی آریا

پکیج کامل جعبه آتش نشانی و هوزریل آریاکوپلینگ از چه اجزایی تشکیل یافته است؟

تجهیزات آتش نشانی مانند جعبه آتش نشانی و قرقره هوزریل نقش مهمی در تامین ایمنی ساختمان‌ها و تاسیسات مختلف ایفا می‌کنند. امروزه با تدوین آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های ویژه و تشکیل کارگروه‌ها تخصصی در سازمان آتش نشانی و زیر نظر سازمان شهرداری‌ها، قطعا دغدغه گسترش فرهنگ ایمنی و جایگاه رفیع کیفیت محصولات و تجهیزات آتش نشانی اهمیت روزافزون یافته است.

اهمیت کیفیت تجهیزات آتش نشانی

دکتر دمینگ یکی از دانشمندان بزرگ کنترل کیفیت آماری، کیفیت را بازگشت مشتری و عدم بازگشت کالا می‌داند. یعنی کالای تولیدی آنقدر کیفیت داشته باشد که مشتری کاملا رضایت داشته و با رغبت برای خرید و تعامل دوباره به تولید کننده کالا بازگردد. به جهت سروکار داشتن تجهیزات آتش نشانی با امنیت جانی و مالی مردم، کیفیت این تجهیزات بسیاری حیاتی بوده و در عملکرد نهایی آن تاثیرگذار خواهد بود.

روز 18 آبان در کشورمان روز ملی کیفیت نامگذاری شده است تا اهمیت کیفیت و تولید براساس چارچوب‌های استاندارد ملی و بین‌المللی همیشه در دستور کار تولید کنندگان در صنایع مختلف باشد.

در این مطلب می‌خواهیم به معرفی یک پکیج کامل سامانه اطفای حریق شیلنگی یا جعبه آتش نشانی و قرقره هوزریل بپردازیم. هدف از انتشار این مطلب، برداشتن گامی هرچند کوچک در راستای تقویت فرهنگ ایمنی در برابر حریق و آشنایی با تجهیزات آتش نشانی است.

1-جعبه آتش نشانی

جعبه‌های آتش نشانی از اولین تجهیزات آتش نشانی در ساختمان‌ها و بناهای مختلف هستند. این ابزارها در انواع مختلف تولید شده و محل مناسبی برای نگهداری و محافظت سایر ابزارهای اطفای حریق فراهم می‌کنند. انواع مختلف جعبه آتش نشانی بسته به کاربرد و نوع پروژه ساختمانی و ابزارهای مورد نیاز اطفای حریق در آن پروژه، طراحی و تولید می‌شوند. 

جعبه آتش نشانی

انواع مختلف جعبه آتش نشانی آریا به شرح زیر است:

-جعبه آتش نشانی تک کابین آریا

این جعبه از یک کابین تشکیل شده و مخصوص قرار دادن هوزریل آتش نشانی است. جعبه‌های تک کابین می‌توانند محوطه‌ای باشند یا دیواری. جعبه مورد استفاده در محیط‌های ساختمانی (دیواری) در دو نوع توکار و روکار تولید می‌شود. جعبه آتش نشانی محوطه‌ای نیز در محوطه‌های با خطر آتش سوزی مانند پمپ بنزین‌ها، مکان‌های سوختگیری در فرودگاه یا بندرگاه و یا در محوطه‌های وسیع کارخانجات صنعتی مورد استفاده هستند. البته در داخل این جعبه‌ها قرقره با شیلنگ تاشونده (قرقره فایرباکس) قرار خواهد گرفت.

جعبه‌های آتش نشانی تک کابین در انواع رنگ، جنس ورق، ابعاد و کاربرد می‌توانند طراحی و تولید شوند. جعبه‌های نورتاب، جعبه آتش نشانی استیل (آینه‌ای و خش دار)، جعبه‌های مخصوص نگهداری خاموش کننده آتش نشانی (در انواع دیواری و محوطه‌ای) و جعبه‌های درب کرکره‌ای از همین نوع هستند.

 

برای اطلاعات بیشتر مارا دنبال کنید

-جعبه آتش نشانی دوکابین (دوقلو)

این جعبه آتش نشانی از دو کابین با درب‌های مجزا ساخته شده و برای نگهداری همزمان قرقره آتش نشانی (قرقره هوزریل یا قرقره فایرباکس) و خاموش کننده آتش نشانی (کپسول آتش نشانی) کاربرد دارد. جعبه آتش نشانی دوقلو نیز همانند جعبه تک کابین، از نظر محل نصب، می‌تواند دیواری باشد یا محوطه‌ای؛ جعبه‌های دیواری در دو نوع روکار و توکار تولید می‌شوند.

جعبه‌های آتش نشانی دوکابین (دوقلو) در انواع رنگ، جنس ورق، ابعاد و کاربرد می‌توانند طراحی و تولید شوند. جعبه‌های نورتاب، جعبه آتش نشانی استیل (آینه‌ای و خش دار) و جعبه‌های دوقلوی عمودی از انواع جعبه‌ها هستند.

-جعبه آتش نشانی دکوراتیو

معماران و طراحان ساختمانی بخصوص در پروژه‌های بزرگ و گرانقیمت مانند انواع مراکز خرید، ساختمان‌های مسکونی لوکس و هتل‌ها به زیبایی فضا و هماهنگی عناصر و جزئیات پروژه با همدیگر، اهمیت و دقت خاصی به خرج می‌دهند. آنها در اغلب موارد استفاده از جعبه‌های آتش نشانی معمول و در دسترس در بازار را رد کرده و طرح، رنگ و ابعاد خاص خودشان را برای نصب در محیط‌های ساختمانی تجویز می‌کنند.

به همین دلیل تولید کنندگان جعبه آتش نشانی براساس درخواست این طیف از مشتریان، جعبه‌ها را بنا به جزئیات و ابعاد مدنظر ایشان طراحی و تولید می‌کنند.
جعبه‌های دکوراتیو می‌توانند در ابعاد، جنس ورق، ضخامت ورق، نوع رنگ و حک لوگوی درخواستی طراحی و ساخته شوند. این جعبه‌ها می‌توانند بصورت روکار و توکار در انواع دو کابین یا تک کابین نیز تولید شوند.(برای اطلاعات بیشتر با واحد فروش تماس بگیرید)

پیشنهاد مطالعه: یک جعبه آتش نشانی با کیفیت چه ویژگی های دارد؟

2-قرقره هوزریل آتش نشانی

قرقره هوزریل یکی از تجهیزات آتش نشانی است که در داخل جعبه آتش نشانی قرار می‌گیرد. برساس الزامات سازمان آتش نشانی و مقررات ملی ساختمان (مبحث سوم) استفاده از قرقره آتش نشانی به همراه جعبه در انواع محیط‌های ساختمانی الزامی است.

این ابزار متشکل از یک قرقره با سیستم آبرسان داخلی، شیلنگ نیمه سخت آتش نشانی به قطر ¾ اینچ یا 1 اینچ و نازل هوزریل است. قرقره آتش نشانی در هنگام نصب به وسیله یک شیر تک ضرب به سیستم آبرسانی آتش نشانی ساختمان (رایزر) متصل می‌شود.

قرقره هوزریل برای استفاده عموم افراد مناسب است. ساکنان ساختمان می‌توانند به محض مطلع شدن از حادثه حریق برای اطفای آن از این ابزار مفید استفاده کنند.

3-قرقره با شیلنگ تاشونده (قرقره فایرباکس)

قرقره‌های با شیلنگ تاشونده یا در اصطلاح بازاری آن قرقره فایرباکس، معمولا از یک قرقره معمولی (بدون سیستم آبرسان داخلی)، شیلنگ تاشونده آتش نشانی (شیلنگ برزنتی) و یک نازل آتش نشانی (branchpipe) تشکیل یافته است. پس این قرقره بیشتر نقش نگهدارنده شیلنگ تخت را دارد.

قرقره فایرباکس در داخل جعبه آتش نشانی قرار گرفته و اغلب مخصوص اطفای حریق توسط نیروهای آموزش دیده و آتش نشانان است.

4-هوزرک آتش نشانی

نوعی نگهدارنده شیلنگ آتش نشانی تخت است. اغلب در مکان‌هایی نصب می‌شود که نیاز آب بیشتری برای اطفای حریق وجود دارد. به همین دلیل اغلب مورد استفاده افراد آموزش دیده یا نیروهای آتش نشانی است. نگهداری شیلنگ به شکل آویزان بر روی هوزرک بعد از استفاده در عملیات اطفای حریق، باعث زودتر خشک شدن شیلنگ تاشونده خیس و جلوگیری از پوسیدگی آن می‌شود.

هوزرک می‌تواند به صورت دیواری و هم در داخل جعبه آتش نشانی نصب شود و مورد استفاده قرار گیرد. هوزرک آتش نشانی متشکل از شیرفلکه آتش نشانی، شیلنگ آتش نشانی تخت (شیلنگ برزنتی) و نازل branchpipe تشکیل یافته است. قطعا به دلیل تماس مداوم قطعات مختلف هوزرک با آب، لازم است اتصالات آن مقاوم به خوردگی یا استنلس استیل باشند.

3-شیرفلکه آتش نشانی

شیرفلکه آتش نشانی ابزاری است که در تجهیزاتی مانند انواع قرقره آتش نشانی و هوزرک کاربرد دارد. این شیرفلکه‌ها در دو نوع معمولی و تنظیم فشار تولید می‌شوند. شیرفلکه تنظیم فشار همانطور که از نام آن پیداست، قابلیت تنظیم سطح فشار و در نتیجه قابلیت تنظیم غیر مستقیم سطح دبی عبوری از شیلنگ و نازل را دارد. شیرفلکه آتش نشانی در تمام تجهیزات آتش نشانی که با آب سروکار دارند، کاربرد دارد. قرقره هوزریل، قرقره با شیلنگ تاشونده (یا شیلنگ برزنتی) یا به اصطلاح بازاری آن، قرقره فایرباکس کاربرد دارد.

4-شیلنگ آتش نشانی

شیلنگ‌های آتش نشانی انواع مختلف دارند. گونه‌های معمول و مورد استفاده در کشورمان، شیلنگ تاشونده یا شیلنگ برزنتی و شیلنگ نیمه سخت است که در هوزریل آتش نشانی کاربرد دارد.

شیلنگ‌های آتش نشانی از شیلنگ‌های معمولی متمایز بوده و باید مقاوم‌تر و دوام بیشتری داشته باشند.

5-نازل آتش نشانی

نازل‌های آتش نشانی آخرین بخش پکیج جعبه آتش نشانی و قرقره هوزریل در راستای اطفای آتش سوزی هستند. دونوع مورد استفاده در کشورمان نازل هوزریل و نازل branch pipe هستند. نازل هوزریل همانطور که از نامش پیداست، نازل‌های مخصوص نصب در هوزریل آتش نشانی است. این نازل‌ها به انتهای شیلنگ نیمه سخت متصل شده و همراه قرقره هوزریل در داخل جعبه آتش نشانی قرار می‌گیرند.

نازل‌های branch pipe نیز به انتهای شیلنگ تخت (برزنتی) متصل می‌گردند. این نوع نازل‌ها، برخلاف نازل هوزریل، مخصوص استفاده آتش نشانان یا افراد آموزش دیده هستند. زیرا برای انتقال حجم آب بیشتری طراحی و ساخته شده‌اند. 

6-خاموش کننده آتش نشانی

خاموش کننده آتش نشانی یا در اصطلاح عامیانه، کپسول آتش نشانی یکی از تجهیزات اطفای حریق است که در لحظات اولیه شروع آتش سوزی می‌تواند توسط عموم افراد مورد استفاده قرار گیرد. خاموش کننده‌ها انواع مختلف دارند. خاموش کننده آتش نشانی آریاکوپلینگ از نوع ABC بوده و قابلیت اطفای کلاسهای A ، B و C را دارد. 

کپسول آتش نشانی

در اغلب پروژه‌ها استفاده از کپسول آتش نشانی براساس الزامات ایمنی ضروری است. برخی از کارفرمایان، ترجیح می‌دهند خاموش کننده را در کنار قرقره هوزریل نگهداری کنند. به همین دلیل برای نگه‌داری همزمان این تجهیزات آتش نشانی، جعبه‌های آتش نشانی دوکابین یا دوقلو طراحی و تولید می‌شوند. 

پیشنهاد مطالعه: محصولات آریا کوپلینگ

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

*بازنشر مطلب در صورت ذکر کامل آن و ارجاع به لینک ARYACOUPLING.NET مجاز است.

تجهیزات آتش نشانی جعبه آتش نشانی تجهیزات اطفای حریق نازل آتش نشانی قرقره آتش نشانی شیلنگ آتش نشانی خاموش کننده آتش نشانی هوزرک شیرفلکه آتش نشانی انواع جعبه آتش نشانی ساخت تجهیزات آتش نشانی

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]