مقالات

  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • یک جعبه آتش نشانی با کیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟ (راهنمای کامل انتخاب جعبه)
ویژگی‌های یک جعبه آتش نشانی با کیفیت

یک جعبه آتش نشانی با کیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟ (راهنمای کامل انتخاب جعبه)

جعبه‌های آتش نشانی در طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر یک از این طرح‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. در واقع جعبه آتش نشانی برای مکان‌هایی که در آن احتمال حریق وجود دارد بسیار لازم و ضروری هستند چرا که با استفاده از ابزارهای موجود در آن مانند قرقره هوزریل و کپسول آتش نشانی می‌توانید از به وجود آمدن خطرات ناشی از حریق پیشگیری نمایید.

با گسترش جمعیت و توسعه فنون صنعتی و ساختمان سازی، تعداد بناهای بلند مرتبه روز به روز بیشتر می‌شوند. امروزه گسترش طبقات ساختمان‌ها، توسعه شهر نشینی و پیشرفت و گسترش صنایع مختلف، انسانها را با چالش‌های مختلفی روبرو کرده است. یکی از این چالش‌ها از جنس حادثه است. از جنس آتش و نابودی ناشی از آن.

آتش با تمام کاربردهای بسیار مفیدی که برای بشریت داشته، خرابی‌ها و خسارت‌های زیادی نیز به بار آورده. بسیار شنیده‌ایم که: پیشگیری بهتر از درمان است. ما با پیشگیری و آمادگی برای حادثه می‌توانیم بسیاری از حوادث را قبل از وقوع مدیریت کرده و هزینه‌ها را کاهش دهیم. 

معرفی

یکی از ابزارهای پیشگیری در مقابل حریق در ساختمانهای مختلف (مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی) استفاده از وسایل کنترل و اطفای حریق است. خواه یک خاموش کننده آتش نشانی باشد یا یک سیستم لوله‌کشی آب اضطراری.

جعبه‌های آتش نشانی محلی برای تجمیع و نگه‌داری این ابزارها هستند. این جعبه‌ها بسیار مستحکم و کاربردی هستند. آنها باعث می‌شوند که هنگام شروع حریق، برای یافتن ابزارهایی جهت کنترل حریق دچار سردرگمی نشویم.

پیشنهاد مطالعه:: 10 نکته که در مورد جعبه و قرقره آتش نشانی (هوزریل) باید بدانید.

وظیفه اصلی جعبه های آتش نشانی

وظیفه اصلی جعبه‌های آتش نشانی تامین محلی ایمن و مشخص برای ابزارهای مختلف اطفای حریق است. این ابزارها هم شامل ابزارهای اولیه برای استفاده از افراد عادی و آموزش ندیده و هم ابزارهای حرفه ای با قابلیت های بیشتر برای استفاده از آتش نشان های مجرب می شوند.

حضور جعبه آتش نشانی در هر بنا و فضا، حس ایمنی، اطمینان و آرامش خاطر به انسان القا می‌کند. همچنین استفاده از المان های زیبا در طراحی جعبه های آتش نشانی منجر به افزایش جذابیت های بصری در ابنیه مختلف نیز می گردد.

نگهداری ابزارهای آتش نشانی در جعبه آتش نشانی

در انتخاب نوع جعبه های آتش نشانی چه فاکتورهایی را باید مدنظر قرار دهیم؟

عمر کارکرد یک جعبه آتش نشانی، برابر با عمر بنا است. هرچند در بسیاری از موارد، جعبه های آتش نشانی سال ها بدون استفاده در محل نصب باشند، اما امنیت زمانی قابل دستیابی است که عملکرد صحیح اجزاء و ابزارهای اطفاء حتی پس از گذشت چندین دهه، دچار اختلال نشود. تغییر شکل، کاهش استحکام، خوردگی های محیطی، اختلال عملکرد ناشی از ضربه های مکانیکی و... پارامترهایی هستند که کارایی این محفظه ها را به خطر می اندازد.

در انتخاب نوع جعبه‌های آتش نشانی باید موارد زیر را باید در نظر داشته باشیم:

ضخامت ورق جعبه آتش نشانی

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب جعبه آتش نشانی ضخامت ورق این جعبه‌ها است. هر جعبه آتش نشانی باید از ضخامت مناسبی برخوردار باشد تا علاوه بر کاهش تغییر شکل ناشی از خستگی‌های مکانیکی طی گذشت زمان، استحکام کافی در برابر ضربه و آسیب‌های احتمالی را داشته باشد. براساس قوانین بین المللی و الزامات سازمان آتش نشانی، ضخامت ورق مورد استفاده در ساخت جعبه‌های آتش نشانی بین 1 تا 2 میلی متر انتخاب می‌شود.

جعبه‌های آتش نشانی محل نگهداری ابزارهایی مانند انواع قرقره و شیلنگ‌های حاوی آب با متراژهای مختلف، انواع خاموش کننده آتش نشانی (کپسول آتش نشانی)، انواع شیرآلات، اتصالات، نازل‌ها و سایر تجهیزات خاص هستند.

*

پس انتخاب جعبه با ضخامت پایین صرفا به دلیل کاهش هزینه‌ها، منجر به دفرمگی و نقص در کارایی جعبه‌های آتش نشانی شده و در صورت وقوع حادثه علاوه بر خطرات جانی، هزینه‌هایی به مراتب سنگین‌تر و غیرقابل جبرانی را در پی دارد. افتادگی قرقره و قطع مسیر آب طی گذشت زمان، دفرمگی بدنه و باز نشدن درب در هنگام حریق، سست شدن اتصال شیرآلات و عدم مقاومت مناسب آنها به فشار آب، از جمله رایج‌ترین این نقص‌ها هستند که در اثر انتخاب ضخامت کم در متریال بدنه اتفاق می افتند.

همچنین در صورت وقوع هر نوع خوردگی، ورق‌های با ضخامت بالاتر، دیرتر استحکام خود را از دست داده و دچار مشکل می‌گردند.
بنابراین، جعبه‌های آتش نشانی باید با استحکام و کارآیی بالایی ساخته شوند تا بتوانند در مقابل تغییر شکل‌های ناشی از حریق و ضربه ناشی از برخوردهای احتمالی مقاومت کنند. مجموعه آریا کوپلینگ با رعایت تمام الزامات آیین نامه‌ای و استانداردهای بین‌المللی، جعبه‌های آتش نشانی آریا را تولید و به بازار عرضه می‌کند.

جنس جعبه آتش نشانی

متریال به کار رفته در تولید جعبه های آتش نشانی، عامل دیگری در حفظ استحکام و کارایی این جعبه‌ها است. علاوه بر مباحث مربوط به حفظ استحکام، باید مدنظر داشته باشیم، جعبه آتش نشانی ابزار مادر اطفاء حریق در ساختمان‌ها است. به این معنی که اگر خود جعبه، در اثر وقوع آتش سوزی، به دلایلی چون سوختن، دفرمه شدن، شکستن یا هر عامل دیگری کارایی خود را از دست بدهد، امکان دسترسی به تجهیزات داخل آن نبوده و گسترش حریق آثار زیانباری بر جای می گذارد.

هرچند طراحان زبده و خلاق آریاکوپلینگ در تلاشند تا نیازهای معماران هنرمند و نکته‌سنج را به بهترین شکل پوشش دهند، اما اولین و آخرین الزام در تولید جعبه‌های آتش نشانی، کارایی آنها است. بنابراین استفاده از شیشه، چوب یا هر ماده آسیب پذیر دیگری در تولید جعبه‌ها، ما را از رسالت اصلی ایمنی و کاهش خطر دور می کند.

استفاده از ورق‌های فولادی مستحکم، تولید شده توسط کارخانه‌های معتبر تحت فرایندهای کنترل شده و دقیق، عامل اصلی حفظ استحکام بویژه در گذر زمان است. همچنین در محیط‌های خورنده و مستعد اکسیداسیون، استفاده از مواد مقاوم به خوردگی نظیر گریدهای مختلف فولادهای استنلس استیل، بسیار اهمیت دارد.

مجموعه آریاکوپلینگ با حساسیت و وسواس بسیار ورق های فولادی نورد سرد و استنلس استیل را از معتبرترین تولید کنندگان داخلی و خارجی تهیه کرده و کارایی جعبه‌های تولیدی خود را تضمین می کند.
همچنین در تولید انواع قفل، لولا، پیچ، مهره و پرچ‌های مورد استفاده در جعبه‌های آتش نشانی نیز، عامل استحکام و عدم کارایی در دراز مدت و تحت نیروهای خستگی مکانیکی مدنظر قرار می‌گیرد.

فرایند تولید جعبه آتش نشانی

علاوه بر دقت در انتخاب مواد، فرایندهای تولید جعبه‌های آتش نشانی نیز نقش بسزایی در عملکرد و کارایی آنها دارند. فرایندهای ورقکاری و آهنگری دستی و سنتی، شاید در تولید بسیاری از قطعات و تجهیزات کارامد باشند، اما وقتی بحث امنیت و جان انسان در میان است، نیازمند روش های کنترل شده و یکنواخت ماشینی هستیم.

استفاده از انواع ماشین‌های برش، پانچ و خم CNC، درصد خطاهای انسانی را به صفر رسانده و تولید انبوه جعبه‌های آتش نشانی را با سرعت بالا و یکنواختی در ابعاد و خواص امکانپذیر می کند.

جوشکاری در گذشته نه چندان دور، صرفا به فرایندی جهت اتصال آهن آلات به یکدیگر با سریعترین روش اطلاق می شد. جوشکار کسی بود که مهارت این فرایند را به صورت تجربی آموخته و از سرعت بالا و توان بدنی مناسبی برخوردار بود. اما با گذشت زمان، حساسیت‌های ناشی از اتصالات جوشی و تاثیرات مخرب "جوش بد" نه تنها در کاهش استقامت اتصال بلکه در کاهش خصوصیات مکانیکی و خواص متالورژیکی فلزات پایه در کانون توجه قرار گرفت.

حرارت بالا و غیریکنواخت تورچ ها، عدم حفاظت مناسب از قوس الکتریکی، شدت جریان کنترل نشده رکتی‌فایرهای قدیمی، استفاده از متریال واسط (سیم جوش و الکترود) نامناسب و عدم رعایت پیش نیازهای حرارتی و رطوبتی آنها، عدم توجه به متریال پایه، عدم آگاهی و تسلط اپراتور و عواملی نظیر اینها منجر شد علم جوشکاری در مفهوم نوین خود، نیازمند تخصص، دانش و روش‌های کنترل فرایند شود.

مجموعه آریاکوپلینگ از آخرین تکنولوژی‌های علم جوشکاری و توان سخت افزاری بروز در کنار اپراتورهای مجرب، آموزش دیده و تایید شده توسط مراکز علمی بهره مند است. آریاکوپلینگ مفتخر است با اجرای دستورالعمل‌های تخصصی جوشکاری علاوه بر تامین و تضمین استحکام بالای اتصال جوشی، محفوظ ماندن ساختار فلز پایه را نیز تضمین می‌کند. لازم به ذکر است که در تدوین این دستورالعمل‌ها مواردی مانند تغییر متریال پایه، تغییر فرم‌های هندسی و خصوصیات عملکردی برای محصولات سفارشی، منحصرا، مدنظر قرار می‌گیرد.

پوشش دهی جعبه آتش نشانی

انتخاب نوع رنگ و فرایند رنگ کاری تاثیر فراوانی در کارایی و مقاومت جعبه های آتش نشانی به عوامل محیطی دارند. ورق های نوردی روغنی حاوی مقادیر زیادی آلودگی و چربی بر روی سطوح خود هستند که از چسبندگی رنگ بر روی آنها می‌کاهد. فرایند تولید نیز بر آلودگی‌های سطحی این ورق‌ها می‌افزاید. استفاده از حلال‌های تخصصی جهت چربی زدایی و آماده سازی سطوح ورق طی چند مرحله شست و شوی پیش از رنگ کاری از جمله اقدامات آریاکوپلینگ جهت حل این مشکل است.

خط رنگ الکترواستاتیک کوره‌ای در این مجموعه به گونه‌ای طراحی شده است که کیفیت، به هیچ عنوان فدای سرعت در تولید نگردیده و قطعات با بالاترین کیفیت در کوتاهترین زمان آغشته به طیف وسیعی از رنگ‌های متنوع و زیبا شده و در کوره‌های تخصصی پخت رنگ، قوام می‌یابند.
این مجموعه مجهز به تجهیزات کنترل حین فرایند نظیر ضخامت سنج، تست کراس کات (چسبندگی) و تجهیزات تست خوردگی در شرایط شبیه سازی شده بوده و جعبه‌های رنگ شده آریا، علاوه بر ساختار مقاوم و استاندارد، جلوه ویژه‌ای به محیط می بخشند.

قفل جعبه آتش نشانی

تصور کنید که در سینما نشسته‌اید و در نزدیکی شما یک تابلوی برق به دلیل اتصالی سیم‌ها باعث شروع حریق کوچکی شده است. وظیفه انسانی ایجاب می‌کند که برای خاموش کردن آتش در مراحل اولیه اقدام کنید تا این آتش به حریق گسترده تبدیل نشود. به سمت جعبه آتش نشانی می‌روید. از روی علامت‌های نصب شده روی جعبه متوجه می‌شوید که در داخل آن خاموش کننده دستی مناسب موجود است.
اما مشاهده می‌کنید که درب جعبه قفل است و این در حالی است که همان آتش کوچک، با سرعت گسترش غیر قابل باوری می تواند فاجعه ای مرگبار رقم بزند!

اگر درب یک جعبه آتش نشانی را در لحظات حساس نتوانیم باز کنیم، پس این تجهیزات کجا می‌توانند به کمک ما بیایند؟!
قفل جعبه‌های آتش نشانی به دلیل حساسیت بالا و تضمین کارایی و ایمنی باید به گونه‌ای ساخته شوند که به راحتی قابل بستن و باز کردن باشند. یعنی هر فردی با هر توانایی جسمانی به راحتی آن را باز کند و از تجهیزات اطفای حریق داخل آن به راحتی استفاده کند.

جمع بندی

مجموعه آریا کوپلینگ در ساخت انواع جعبه آتش نشانی با نام تجاری آریا ARYA به موارد ایمنی و کارایی قفل درب جعبه‌ها کاملا اشراف داشته و در تولید این جعبه‌ها از قفل‌ها و لولاهای با کارآیی بالا، با کیفیت و با طول عمر بالا استفاده می‌کند.

در تولید و انتخاب جعبه های آتش نشانی، سایر موارد همچون ابعاد مناسب و رعایت فاصله استاندارد بین اجزا، کاربری و فضاهای ایجاد شده برای جانمایی ابزار داخل جعبه شامل انواع قرقره و هوزریل، خاموش کننده (کپسول آتش نشانی)، انواع شیلنگ‌ آتش نشانی، نازل آتش نشانی، کوپلینگ آتش نشانی، شیرآلات و... نیز بسیار حائز اهمیت است.

برای انتخاب جعبه مناسب، و استفاده از قابلیت های وسیع طراحی و تولید جعبه های آتش نشانی، با کارشناسان آریاکوپلینگ تماس حاصل فرمایید.

همچنین شما می‌توانید جعت مشاهده انواع جعبه‌های آتش نشانی آریا به صفحه محصول مراجعه فرمایید.