مقالات

  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • رده بندی انواع جعبه آتش نشانی و مواردی که برای انتخاب آن باید بدانید
گروه بندی انواع جعبه آتش نشانی

رده بندی انواع جعبه آتش نشانی و مواردی که برای انتخاب آن باید بدانید

جعبه‌های آتش نشانی در طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر یک از این طرح‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. در واقع جعبه آتش نشانی برای مکان‌هایی که در آن احتمال احتراق وجود دارد بسیار لازم و ضروری هستند چرا که با استفاده از ابزارهای موجود در آن مانند قرقره هوزریل و کپسول آتش نشانی می‌توانید از به وجود آمدن خطرات ناشی از حریق پیشگیری نمایید.

گروه بندی انواع جعبه آتش نشانی

در یک رده بندی کلی می‌توان جعبه‌ها را به صورت زیر گروه بندی نمود:
- جعبه آتش نشانی دیواری: در دو نوع روکار و توکار
- جعبه آتش نشانی محوطه‌ای
البته تمام این مدل‌ها می‌توانند با انواع ورق‌های ساده رنگ شده، انواع ورق های استنلس استیل نظیر استیل آینه‌ای، آینه‌ای طلایی یا ورق‌های خشدار ساخته شوند.

همچنین به لحاظ کاربردی انواع روتین جعبه‌ها به شرح زیر طبقه بندی می‌شوند:
- تک کابین جهت نگهداری:
1- هوزریل‌های آتش نشانی و ورودی‌های سیستم خشک توام
2- جهت نگهداری قرقره یا نگهدارنده‌های مخصوص شیلنگ‌های تخت (تاشونده)، ضد اسید و کاربرد ویژه

- دو کابین عمودی (دو طبقه) جهت نگهداری همزمان:
1- هوزریل‌های آتش نشانی، تجهیزات سیستم خشک و خاموش کننده‌های دستی (کپسول) به تعداد دلخواه
2- هوزریل‌های آتش نشانی و سیستم هوزرک آتش نشانی (هولدر مخصوص نگهداری شیلنگ پهن برزنتی که به سیستم خشک متصل است)
3- قرقره‌های مخصوص شیلنگ پهن برزنتی یا ضد اسید به همراه خاموش کننده‌های دستی (کپسول) به تعداد دلخواه
4- سیستم هوزرک آتش نشانی و خاموش کننده‌های دستی (کپسول) به تعداد دلخواه

- دو کابین افقی (دوقلو) جهت نگهداری:
1- هوزریل‌های آتش نشانی، تجهیزات سیستم خشک و خاموش کننده‌های دستی (کپسول) به تعداد دلخواه
2- سیستم هوزرک آتش نشانی به همراه خاموش کننده‌های دستی (کپسول) به تعداد دلخواه
3- قرقره‌های مخصوص شیلنگ پهن برزنتی به همراه خاموش کننده‌های دستی (کپسول) به تعداد دلخواه

- جعبه خاموش کننده دستی آتش (کپسول آتش نشانی)
این جعبه‌ها نیز بر حسب نوع و تعداد خاموش کننده درون آنها و محل قرارگیری جعبه طراحی و ساخته می‌شوند. قابلیت ایجاد دریچه‌های مخصوص جهت امکان تشخیص نوع خاموش کننده توسط افراد، بدون نیاز به باز کردن درب جعبه برای کلیه محفظه‌های نگهدارنده کپسول وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه : پکیج جعبه آتش نشانی شامل چه اجزایی است؟

در شکل زیر گروه بندی انواع جعبه آتش نشانی ارائه شده است:

جعبه آتش نشانی

 جعبه های سفارشی آریا

هر چهار گروه یاد شده این جعبه‌ها در انواع توکار (مخصوص نصب در داخل دیوار می باشد. درب این جعبه‌ها بیرون زدگی نداشته و هم راستای دیوار است) و روکار (جعبه به طور کامل بر روی دیوار نصب می‌گردد و بدنه و درب کاملا بیرون زده است.) توسط آریاکوپلینگ تولید و عرضه می‌گردند.
همچنین کلیه جعبه‌ها با قابلیت سفارشی سازی نوع کارایی، ابعاد، رنگ، طرح حک لوگو و ... تولید می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: 10 نکته در مورد هوزریل آتش نشانی 

برای مشاهده انواع جعبه‌های آتش نشانی آریا اینجا کلیک کنید.

طراحی بر حسب کارایی محل بکارگیری جعبه آتش نشانی

جعبه‌های آتش نشانی ممکن است در هر شرایط جغرافیایی و محیطی مورد استفاده قرار گیرند. از محوطه یک پتروشیمی در جنوب کشور با محیط بسیار خورنده، رطوبت بالا و شرایط محیطی سخت گرفته تا یک بیمارستان در قلب تهران. از راهروی یک ورزشگاه در اردبیل با آب و هوای بسیار سرد گرفته تا یک مجموعه تجاری در کرانه دریای خزر. پس هر محیطی که امکان آتش سوزی در آن وجود دارد باید به جعبه‌های آتش نشانی مجهز شود.

واحد طراحی و تحقیق و توسعه آریاکوپلینگ، با بررسی های فراوان در محیط های مختلف با خطر آتش‌سوزی، اقدام به تولید جعبه‌آتش نشانی با کاربردی خاص، علاوه بر جعبه‌های شناخته شده و روتین خود، نموده است که در زیر به چند مورد آن اشاره می‌گردد.

جعبه‌های محوطه‌ای

یکی از عوامل مهم در انتخاب نوع جعبه آتش نشانی، وسعت محل اجرای پروژه است. مثلا در پروژه‌های بزرگ با وسعت بالا مانند فرودگاه‌ها یا محوطه یک محل سوختگیری می‌توان از جعبه‌های محوطه‌ای تک کابین یا دوکابین یا جعبه های محوطه ای مخصوص خاموش کننده های دستی آتش هم در محیط روباز و هم در محیط‌های بسته استفاده کرد. این جعبه‌ها برای محوطه‌هایی که برای نصب جعبه بر روی دیوار محدودیت وجود دارد، دارای طراحی‌های دقیق و بسیار کاربردی هستند.

جعبه آتش نشانی محوطه ای

 

جعبه‌های نورتاب

در هنگام آتش سوزی معمولا دستپاچه و مضطرب هستیم. ممکن است در هنگام آتش سوزی اتصال برق نیز قطع شود. بدین ترتیب آخرین شانس ما برای پیدا کردن جعبه آتش نشانی و کنترل یا اطفای حریق از بین می‌رود. در پروژه‌هایی که امکان قطعی برق و تاریکی ساختمان در هنگام حریق وجود دارد یا قرار است جعبه در محلی نصب شود که امکان تامین نور مناسب وجود ندارد از جعبه‌های نورتاب با قابلیت دیده شدن در تاریکی استفاده می‌شود.

جعبه آتش نشانی نورتاب

جعبه با درب کرکره‌ای

در بناها یا جاهایی که فضای محدودی برای نصب جعبه وجود دارد معمولا از جعبه‌های با درب کرکره‌ای استفاده می‌شود. باز شدن درب این جعبه‌ها نیازمند گردش کامل حول محور لولا و اشغال فضای زیاد نبوده و از این لحاظ منحصر به فرد است. داخل تونل‌های مترو، راهروهای پله اضطراری و دیگر فضاهای محدود محل‌های مناسب نصب اینگونه جعبه‌ها می‌باشند. این جعبه‌ها هم به صورت تک کابین و هم به صورت دوقلو قابل تولید می‌باشند.

جعبه آتش نشانی کرکره ای

جعبه آتش نشانی کرکره ای

 

جعبه دکوراتیو

زیبایی بصری، یکی از مهم‌ترین پارامترهای مدنظر معماران و طراحان ابنیه بوده که با دقت و ریزبینی بسیار زیاد، به فضاهای ساختمانی اعتبار و جلوه می بخشد. مجموعه آریاکوپلینگ با حفظ اولویت کاربردی جعبه‌های آتش نشانی، از مقوله زیبایی نیز غافل نمانده و با اجرای طرح‌ها و استفاده از متریال‌های مختلف، جانمایی جعبه‌ها در فضاهای مختلف ساختمانی را از یک معضل زیبایی شناسی به المانی دلنشین، زیبا و مناسب برای فضاهای داخلی و خارجی ساختمان‌ها مبدل ساخته است. جعبه آتش نشانی دکوراتیو

جمع بندی

امکانات وسیع این مجموعه در ورقکاری، شامل انواع برش CNC، پانچ و حک این امکان را می‌دهد تا در چارچوب حفظ خصوصیات عملکردی، طرح ها، الگوها و نقش‌های جذاب به راحتی قابل اجرا بوده و سازه‌های متفاوت در قالب طرح‌ها و المان‌های معماری ساختمان‌ها ایجاد شود. به طوریکه جعبه‌های دکوراتیو آریا، در بسیاری از پروژه‌ها نه تنها دست معماران و طراحان را نمی‌بندد، بلکه خود به تنهایی به یکی از عوامل زیباسازی فضاهای ساختمانی تبدیل شده است.

انعطاف طراحان ما در تغییر ساختار اصلی جعبه‌ها نظیر بدنه اصلی، درب، فریم، لولاها، قفل‌ها و ... با حفظ تناسب ملحقات تخصصی آتش نشانی داخل جعبه، استفاده از متریال و ورق‌های خاص کار شده استیل و ... امکان ایجاد پترن‌ها و الگوهای ریز و ظریف و قابلیت اجرای پیچیده‌ترین لوگوها و در نهایت توانایی اعمال هر نوع رنگ مورد نظر مشتری، تنوع بالایی از طرح‌ها و سبک‌های دکوراتیو را ایجاد نموده است.

ما آماده طراحی جعبه آتش نشانی با طرح دلخواه کلیه معماران، طراحان و مشتریان با حفظ خصوصیات عملکردی مناسب در صورت وقوع حریق هستیم.

علاوه بر این، ابعاد و فضای داخل جعبه‌ها به جهت جلوگیری از تداخل اجزا و ابزارهای اطفاء بسیار اهمیت دارد. چه بسا این تداخل منجر به کاهش کارایی لحظه‌ای و یا درازمدت آنها گردد.

آریاکوپلینگ، انواع جعبه‌های تک کابین، دوکابین افقی (دوقلو)؛ دو کابین عمودی (دو طبقه) را مطابق با استانداردهای بین المللی و ضوابط سازمان آتش نشانی به صورت روتین تولید می‌نماید. همچنین واحد فنی و مهندسی آریا، با سرعت و تسلط بالا وظیفه طراحی بیش از 700 نوع جعبه آتش نشانی سفارشی با خصوصیات مختلف کاربردی و جلوه‌های ظاهری را طی مدت زمان فعالیت خود به عهده داشته است.

مطابق با دستورالعمل‌های NFPA، استانداردهای مرتبط با قرقره‌ها، خاموش کننده‌ها و الزامات سازمان آتش نشانی، کلیه جعبه‌ها به لحاظ ابعاد، استحکام، تست‌های رنگ، سهولت در نصب و عملکرد، مرتبا تحت بازرسی‌های حین فرایند و نهایی قرار می‌گیرند.

 

همچنین جهت مشاوره و خرید جعبه آتش نشانی با ما در تماس باشید.

مطالب پیشنهادی جهت مطالعه

یک جعبه آتش نشانی با کیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟ (راهنمای کامل انتخاب جعبه)

 پکیج کامل جعبه آتش نشانی و هوزریل آریاکوپلینگ از چه اجزایی تشکیل یافته است؟

 

تجهیزات آتش نشانی جعبه آتش نشانی آتش نشانی آتش نشان آریاکوپلینگ تجهیزات اطفاء حریق قرقره هوزریل جعبه و قرقره هوزریل آتش نشانی انواع جعبه آتش نشانی خرید جعبه آتش نشانی

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]