مقالات

خاموش کننده آتش نشانی آریا کوپلینگ

ویژگی‌های یک خاموش کننده آتش نشانی باکیفیت

خاموش کننده یا کپسول آتش نشانی، یکی از اولین ابزارهای آتش نشانی است که از کودکی با آن آشنا می‌شویم. مطابق تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات ساختمان استرالیا، در محیط‌های اداری به هنگام وقوع حریق 80% کارمندان از خاموش کننده دستی برای اطفای حریق استفاده می‌کنند. این نشان از فرهنگ سازی قوی استفاده از این ابزار کاربردی است. 

این ابزارها امروزه یکی از پرکاربردترین و متنوع‌ترین تجهیزات آتش نشانی در سراسر دنیا هستند. انواع مختلف خاموش کننده براساس کاربرد و نوع عملکرد و ماده موثر خاموش کننده، طراحی و تولید شده و به بازار عرضه می‌گردد.

همه تجهیزات آتش نشانی به جهت کاربرد آنها در حفظ یا نجات جان انسانها، از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردارند. پس خاموش کننده آتش نشانی اولین سد در برابر جلوگیری از گسترش آتش در هنگام وقوع حریق هستند. هرگونه عدم کارکرد صحیح خاموش کننده آتش نشانی ممکن است منجر به حوادث جبران ناپذیر بعدی شود.

پیشنهاد مطالعه: انواع تجهیزات آتش نشانی و اطفای حریق 

گرما، سوخت، اکسیژن و واکنش‌های زنجیره‌ای چهار عامل اصلی برای شروع آتش سوزی است. فرآیند کنترل و اطفای آتش توسط این خاموش کننده‌ها براساس پودر خاموش کننده مورد استفاده در آن، با حذف یا جلوگیری از نقش آفرینی یکی از این چهار عامل انجام می‌گردد.

برای اطلاعات کبسول های آتش نشانی با ما تماس بگیرید
ویژگی‌های فنی یک خاموش کننده آتش نشانی باکیفیت

خاموش کننده‌ها به دلیل حساسیت کاربردی آنها باید با کیفیت بالایی ساخته شوند. اغلب تولید کنندگان، بدنه خاموش کننده را از ورق فولادی کششی با فرآیند نورد سرد می‌سازند. در اجزای مختلف سیلندر بوسیله اتصال جوشی، به همدیگر متصل می‌شوند.

الزامات آیین نامه‌ای در مباحث بازرسی جوش سختگیری بسیاری نشان می‌دهند. زیرا متریال مورد استفاده در جوش باید مقاومت (کششی، فشاری و برشی) بیشتری نسبت به متریال پایه داشته باشد. یعنی محل جوش نباید تبدیل به نقطه ضعف قطعه شود. در تست‌های ترکیدگی سیلندر در صورت ایجاد خرابی از ناحیه اتصال جوشی، سیلندر از نظر الزامات استانداردی تایید نخواهد شد.

خروجی این فرآیند حساس، یک سیلندر یکپارچه و باکیفیت بوده و مقاومت بالایی در تست‌های عملکردی مانند تست ترکیدگی ارائه خواهد داد.
در ابزارهای اطفای حریق، کیفیت اتصالات و شیرهای تخلیه یکی از فاکتورهای مهم کیفیت و طول عمر محصول است. استفاده از شیرهای تخلیه با کیفیت کارکرد بی‌نقص شیر تخلیه در دفعات شارژ و دشارژ متوالی را تضمین می‌کند.

استفاده از سوپاپ اطمینان در خاموش کننده باعث تخلیه فشارهای اضافی ناشی از نوسان دما و مجاورت با حرارت می‌گردد. به این ترتیب خاموش کننده در شرایط کاربری و آب و هوایی مختلف قابل استفاده خواهد بود.

تعبیه فشارسنج باعث کمک به فرآیند کنترل فشار درون سیلندر خاموش کننده در دوره‌های نگهداری و بازرسی و شارژ خاموش کننده خواهد شد.
برای استفاده راحت در طول دوره کاربری، خاموش کننده آتش نشانی باید مجهز به شیلنگ تخلیه و سرنازل، با مقاومت و انعطاف پذیری بالا باشند. انعطاف این شیلنگ به کارکرد صحیح آن بدون خشکی متریال و ترک خوردگی آن در طول عمر خاموش کننده کمک می‌کند.

خاموش کننده‌های آتش نشانی اغلب هنگام برخورد یا تماس با زمین به دفعات زیاد، دچار خراشیدگی پوشش رنگ در قسمت پایه شده و فرآیند خوردگی را تسریع می‌دهد. تجهیز سیلندر خاموش کننده آتش نشانی به پایه (کفی) پلیمری مخصوص مقاوم به ضربه و خوردگی باعث جلوگیری از مشکل خوردگی شده و طول عمر شارژ و دشارژ خاموش کننده را افزایش خواهد داد.

به دلیل امکان مواجه با عوامل خورنده و امکان آسیب به بدنه سیلندر خاموش کننده، پوشش رنگ مورد استفاده در آن باید مقاوم به خراشیدگی ناشی از ضربات در حین استفاده یا حمل و نقل باشد.

برچسب اطلاعات روی سیلندر خاموش کننده آتش نشانی به لحاظ آگاه سازی استفاده کننده و روش استفاده از خاموش کننده اهمیت بسیاری دارد. یکی از مشکلات مهم اغلب خاموش کننده‌های آتش نشانی، پاک شدن یا از بین رفتن این برچسب کاغذی روی سیلندر است. استفاده از فرآیند چاپ مستقیم اطلاعات روی سیلندر با ماندگاری بالا به جای چسباندن برچسب کاغذی، می‌تواند به خوبی این مشکل را حل کند.

و در نهایت یک خاموش کننده با کیفیت باید دارای تاییدیه‌های استانداردی و آزمایشگاهی مربوطه باشد. استاندارد ملی به شماره 869 و DIN EN615 و ISO7202 از جمله استانداردها و الزامات ساخت خاموش کننده آتش نشانی هستند.


ویژگی‌های فنی پودر خاموش کننده باکیفیت

پودرهای خاموش کننده باید براساس استاندارد BS EN3 تولید گردد. پودرهای خاموش کننده باکیفیت، قدرت خاموش کنندگی بالایی داشته و غیرسمی و سازگار با محیط زیست هستند.

براساس الزامات استانداردی (DIN EN615) پودر خاموش کننده آتش نشانی باید حداقل تا 5 کیلوولت نارسانا باشد تا خطر برق گرفتگی در هنگام اطفای حریق کاهش یابد.

پیشنهاد مطالعه: مقایسه کامل انواع خاموش‌ کننده آتش نشانی پودری

کلوخگی پودر خاموش کننده‌های پودری یکی از مشکلات و معایب شایع خاموش کننده‌های پودری است. کپسول آتش نشانی پودری با کیفیت پایین اغلب پس از مدتی عدم استفاده، کلوخه شده و شکل پودری خود را از دست می‌دهد. چنین خاموش کننده‌ای هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. یک پودر خاموش کننده با کیفیت، قدرت جذب رطوبت پایینی دارد (حدود 1.5 درصد جرمی یا کمتر؛ مطابق استاندارد ملی 3434). اغلب پودرهای مقاوم به کلوخگی، دارای افزودنی‌هایی برای جلوگیری از کلوخگی هستند. سیلیکون اویل یکی از این افزودنی‌ها است.

پودر خاموش کننده در مجاورت با حرارت، ذوب شده و سطح حریق را می‌پوشاند. فرآیند اطفای آتش توسط خاموش کننده‌های پودری، با سرد کردن و خفه کردن آتش سوزی و قطع واکنش‌های زنجیره‌ای همراه است. پس احتمال بازگشت دوباره حریق نیز به شدت کاهش می‌یابد.

 

خاموش کننده آتش نشانی پودری ABC آریا کوپلینگ تمام ویژگی‌های فوق را داشته و ابزاری چند منظوره برای خاموش کردن انواع کلاس حریق است. در مجموع این خاموش کننده چند منظوره، اثر خاموش کنندگی خاموش کننده‌های BC ، خاموش کننده‌های آب و گاز کلاس A و خاموش کننده‌های CO2 مخصوص تجهیزات الکتریکی را به صورت همزمان داشته و از این نظر خریدی بسیار مقرون به صرفه است.

 

*برای نوشتن این مطلب از استانداردهای ملی 3434، 869، استانداردهای بین‌المللی DIN EN615 ، BS EN3 و ISO7202 استفاده شده است.  

 پیشنهاد مطالعه: پکیج کامل جعبه آتش نشانی و هوزریل آریاکوپلینگ از چه اجزای تشکیل یافته است؟

برایه اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

*بازنشر این نوشته با ذکر کامل منبع و ارجاع به لینک aryacoupling.net بلامانع است.

تجهیزات آتش نشانی تجهیزات اطفای حریق آتش نشانی آریاکوپلینگ خاموش کننده خاموش کننده آتش نشانی خاموش کننده پودری پودر خاموش کننده

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]