مقالات

نحوه کار سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر حساس به حرارت

نحوه کار سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر حساس به حرارت

چه باور کنید یا نه یک حباب کوچک شیشه‌ای یا یک تکه فلز ذوب شونده در مقابل حرارت، از کل یک ساختمان در برابر آتش سوزی محافظت می کند. بسیاری فکر می کنند سیستم های اطفاء حریق، از طریق دود یا زنگ های هشدار، به کار می افتند اما حرارت زیاد، نقش اصلی را در به کار افتادن این سیستم ها برعهده دارد.

اسپرینکلر، به خودی خود توسط دمای خاصی که در منطقه خودش وجود دارد، فعال می شود. همین موضوع باعث خواهد شد تا خطرات ناشی از آتش سوزی کاهش پیدا کند زیرا اسپرینکلر در نخستین لحظات پس از شروع آتش سوزی و افزایش دمای محیط فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
در واقع طبق گزارش انجمن ملی اطفاء حریق اسپرینکلر (NFSA) پیش از آنکه آتش به همه جا برسد، در 90 درصد آتش سوزی ها، فقط یک یا دو اسپرینکلر فعال می شود. در این یادداشت نگاهی به انواع مختلفی از سنسورهای حساس به حرارت انداخته و نحوه دقیق عملکرد آن ها را توضیح خواهیم داد.
آیا قصد دارید اسپرینکلر بخرید؟ می توانید از محصولات اسپرینکلر پایین زن، بالازن، دیواری و بسیاری دیگر از محصولات ما در آریا کوپلینگ دیدن کنید.

چگونه این سیستم ها تحریک شده و فعال می شوند؟

تقریبا هر اسپرینکلر، توسط یک فلز ذوب شونده به شکل قلاب یا یک حباب شیشه‌ای مورد حفاظت قرار می گیرد که داخل این حباب شیشه ای، مایعی حساس به حرارت وجود دارد. مایع داخل محفظه شیشه ای، گلیسیرین است که رایج ترین محرک در این نوع مکانیزم محسوب می شود.

نحوه عملکرد این سیستم، اینگونه است:

هنگامی که آتش شعله‌ور می شود، جریان هوای بالای اسپرینکلر به سرعت حرارت می گیرد. این جریان هوا به سقف، دیوارها یا سایر نقاط اطراف اسپرینکلر، هدایت می شود. وقتی این جریان هوا به دمای مشخصی بین 135 درجه فارنهایت، 155 درجه فارنهایت یا 250 درجه فارنهایت می رسد مایع داخل حباب شروع به انبساط می کند و به روکش شیشه‌ای فشار می آورد تا شکسته شود. در این سیستم، آب داخل لوله های اسپرینکلر به محفظه فشار می آورد و به صورت افشان، به محل آتش سوزی می بارد. این بارش آب تا زمانی که دریچه اصلی یا منبع تغذیه بسته نشود، ادامه می یابد.
با این وجود در سیستم اطفاء حریق بدون آب، اسپرینکلری که فعال می شود، باعث افت فشار در داخل لوله ها شده و دریچه لوله آب را باز می کند. سپس آب در داخل لوله ها جریان می یابد و از طریق بارنده ها، به صورت افشان به همه جا پخش می شود. این فرآیند می تواند طی 60 ثانیه انجام گیرد.
با فعال شدن عنصر حساس به حرارت، سیستم های پیشگیری خاموش شده و به جای آن سیستم اعلام فعال شدن اسپرینکلر آژیر می کشد. حباب های شیشه‌ای معمولا در دو سایز جدا به فروش می رسند. یک مورد با قطر 3 میلی متری که در اسپرینکلرهای با واکنش سریع به کار برده می شود و دیگری با قطر 5 میلی متر، برای اسپرینکلر واکنش استاندارد کاربرد دارد. تفاوت این دو در مدت زمان فعالسازی آنها است.
معمولا لامپ های نازک تر، سریع‌تر شکسته می شوند. فاکتورهای زیادی برای انتخاب بهترین گزینه وجود دارد اما بسته به ارتفاع سقف، دمای محیط، وضعیت جایگیری و دستورالعمل های NFPA، می توان انتخابی انجام داد.

برای انتخاب درست می توانید از مشاوران آریا کوپلینگ در امر خرید اسپرینکلر مناسب بهره مند شوید.

در ساختمان های تجاری و مسکونی که اولویت نجات جان انسان ها است، از اسپرینکلر واکنش سریع استفاده می شود. واکنش استاندارد عمدتا در اماکنی استفاده می گردد که محافظت از اشیاء و لوازم گرانبها اهمیت بیشتری دارد (مانند انبارها)
فلزهای ذوب شونده همان کار محفظه های شیشه ای را انجام می دهند اما به جای محفظه شیشه ای و مایع، دو ظرف آهنی که به همدیگر جوش داده شده‌اند، کنار هم قرار گرفته‌اند. هنگامی که ناحیه اطراف اسپرینکلر گرم می شود، آن قسمت لحیم کاری شده ذوب می شود و دو صفحه فلزی، به همدیگر می چسبند و پس از آن، آب داخل لوله به صورت افشان پخش می شود.
یک استثنا در مورد این دو محرک در سیستم اطفاء حریق وجود دارد که بیشتر در مناطقی که پتانسیل بیشتری برای آتش سوزی دارند، کار گذاشته می شود. این مدل معمولا در انبارها، مناطق شیمیایی، انبارهای دارای نفت خام و آشیانه های هواپیماها کار گذاشته می شود. در سیستم های آبی که عنصر سنجش گرما ندارند، تمامی اسپرینکلرها به همدیگر متصل هستند و این مورد، باعث می شود به محض تشخیص دیتیکتورها، تمامی سنسورها فعال شوند و آب داخل لوله ها به طور همزمان تخلیه شوند.
اسپرینکلرها، درجه بندی های مختلف دمایی دارند که لامپ ها در آن دما شکسته می شوند و آب بر روی آتش پاشیده می شود. این دما معمولا از 57 درجه سانتی گراد شروع و تا 347 درجه سانتی گراد ادامه پیدا می کند. از آنجایی که مکان های مسکونی، تجاری و صنعتی در دماهای مختلف فعالیت می کنند، بعضی از اسپرینکلرها باید قبل از فعال شدن، در برابر درجه حرارت بالاتر مقاومت کنند. به عنوان مثال یک فلز ذوب شونده، دارای حداکثر درجه حرارت 100 درجه فارنهایت است. به همین دلیل وقتی حرارت محیط بالاتر از این عدد می رود، لوله شکسته و جریان آب فوران می کند.

اسپرینکلر

چطور می توان درجه حرارت یک اسپرینکلر اطفاء حریق را فهمید؟

در بیشتر موارد، درجه حرارت یک اسپرینکلر، بر روی فلز ذوب شونده یا حباب شیشه ای حک می شود. به طوری که کاملا قابل مشاهده باشد. NFPA 13، قانون استاندارد در این باره می گوید: استاندارد مناسب برای نصب اسپرینکلرها حتی به صورت اتوماتیک، استفاده از کدهای رنگی است. برای محفظه های شیشه‌ای، رنگ مایع داخل محفظه، میزان دما تا رسیدن به نقطه شکستن شیشه را معین می کند. برای فلز ذوب شونده، کدهای رنگی روی فلز، بیانگر درجه حرارت است.
تصویر زیر، لامپ های شیشه‌ای متنوعی را نشان می دهد که درجه بندی های حرارتی متفاوتی دارند. درجه حرارت آن ها در مقیاس فارنهایت، از بالا به پایین حساب می شود. از 135، 155، 175، 200، 285 تا 360 درجه. در جدول زیر، کدگذاری برای قلاب های فلزی و اسپرینکلرهای شیشه ای نوشته شده است:

یک هشدار مهم برای نحوه فعال شدن اسپرینکلرهای اطفاء حریق

از آنجایی که فقط حرارت می تواند باعث فعال شدن اسپرینکلرها شود، گرد و غبار و دود نمی تواند باعث به فعالیت افتادن این دستگاه شود. با این حال رنگ، دود و گرد و خاک می تواند عملکرد دقیق حباب شیشه ای یا عامل ذوب شونده را تحت تاثیر قرار داده و مختل کند پس باید حتما از این گونه خطرات جلوگیری کرد. در واقع تحت هیچ شرایطی، یک اسپرینکلر را رنگ نزنید. همچنین کنترل دائم اسپرینکلرها به منظور سلامت فیزیکی آن، ضروری است. دقت کنید که باید اسپرینکلر را زود به زود تمیز کنید تا با لایه هایی از گرد و غبار پوشانده نشود.
همچنین به یاد داشته باشید که حباب های شیشه ای بسیار حساس هستند و با هرگونه ضربه، ممکن است شکسته شوند. سیستم های اسپرینکلر اتوماتیک اولین و مؤثرترین محافظ دفاعی در هر ساختمان محسوب می شود. این سیستم، میزان مرگ و میر ناشی از آتش سوزی را در 97 درصد مواقع، 87 درصد کاهش داده است. برخلاف فیلم های هالیوودی، همه سیستم های اطفاء حریق، یک جا جمع نمی شوند.


آیا قصد دارید اسپرینکلر بخرید؟

می توانید از محصولات و تجهیزات آتش نشانی و اطفاء حریق آریا کوپلینگ مانند اسپرینکلر پایین زن، بالازن، دیواری (افقی) و بسیاری از محصولات دیگر ما دیدن کنید. اگر در مورد خرید حباب شیشه ای یا اسپرینکلر اتوماتیک سوالی دارید، می توانید با شماره های درج شده در سایت و یا مشاوران ما در آریا کوپلینگ تماس حاصل فرمایید تا بهترین خرید را هنگام انتخاب تجهیزات آتش نشانی و اطفاء حریق تجربه کنید.

تجهیزات آتش نشانی جعبه آتش نشانی اطفاءحریق آریاکوپلینگ حرارت کپسول آتش نشانی شرکت آریاکوپلینگ اسپرینکلر اسپرینکلر پایین زن اسپرینکلر بالازن اسپرینکلر دیواری اسپرینکلر مخفی انواع اسپرینکلر تجهیزات اطفا حریق تجهیزات اطفاء حریق لوازم آتش نشانی