مقالات

 • صفحه اصلی
 • مقالات
 • فایبرگلاس و کاربرد آن در ساخت جعبه آتش نشانی برای مناطق خورنده (2)
جعبه آتش نشانی فایبرگلاس آریا

فایبرگلاس و کاربرد آن در ساخت جعبه آتش نشانی برای مناطق خورنده (2)

اهمیت نقش جعبه آتش نشانی در نگهداری تجهیزات اطفای حریق شاید از نقش جعبه کمک‌های اولیه نیز بیشتر باشد. چه بسا اینکه در بسیاری از موارد جعبه آتش نشانی الزام بیشتری نسبت به جعبه کمک‌های اولیه دارد. در مطلب هفته قبل به بررسی شرایط اقلیمی مناطق خورنده، تاریخچه مواد کامپوزیت و چیستی فایبرگلاس و کاربردهای آن پرداختیم. این هفته به بررسی ویژگی‌های مختلف فایبرگلاس و مزیت‌های آن برای ساخت جعبه آتش نشانی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید. 

 

تاریخچه استفاده از فایبرگلاس در ایران

صنعت فایبرگلاس در ایران به قبل از سال 1357 شمسی با ساخت قطعات محدود خودرو، ورق‌های پوششی، قایق‌های تفریحی کوچک و... که توسط افراد انگشت شمار انجام می‌شد، برمی‌گردد. تنها شرکت معتبر در آن زمان شرکت زامیاد بود که قالب درب موتور کامیون ولوو و متعلقات آن را از کشور سوئد وارد کرده و قطعات آن را تولید می‌کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با شروع جنگ تحمیلی، این صنعت نیز با ساخت پل‌های شناور، قایق‌های مختلف، قطعات موشک، مخازن خودروهای ضدشیمیایی و... شکوفا گشت.

با اتمام جنگ تحمیلی و راه اندازی صنایع کشور، نام‌های جدیدی در صنعت مواد کامپوزیت با نامهای اختصاری FRP و GRP و... بوجود آمد. تولید ورق فایبرگلاس در ایران از دهه60 و تقریبا بعد از جنگ ایران و عراق شروع شده است.
کاربرد ورق‌های فایبرگلاس در مکان‌هایی است که پوشش همراه با نور نیاز داشته باشند.

موارد مصرف فایبرگلاس:

 • قالب‌ها و قطعات صنعتی
 • قالب‌ها و قطعات صنایع هوایی
 • قالب‌ها و قطعات صنایع دریایی
 • قالب‌ها و قطعات صنایع ساختمانی

 

مزیت فایبرگلاس نسبت به عایق‌های سنتی

عایق‌های سنتی معمولا از یک طرف عایق هستند و در صورت نفوذ آب به زیر آن، مانند تاول از بدنه جدا می‌شوند. در اثر حرارت ذوب شده و قیر آن سرازیر می‌شود. در صورت غوطه وری در آب، کنف موجود در قیروگونی پوسیده و از بین می‌رود. در مقابل سرما و فشار آب یخ زده موجود در سطح، مقاومت ندارند. در مقابل اشیای تیز و ریشه درختان مقاومت ندارند و...

می‌توان از فایبرگلاس برای جلوگیری از نفوذ آب استفاده کرد (در شهرهایی که سطح آب زیرزمینی بالاست کاملا جواب داده است). فایبرگلاس پس از سخت شدن، جسم جامد بوده و سرما و گرما تاثیری در آن ندارد. همچنین فایبرگلاس در محیط‌های اسیدی و قلیایی مقاوم است.


تاثیر رطوبت بر مواد کامپوزیتی

جذب آب توسط رزین‌ ممکن است در مواردی برخی از خصوصیات رزین را تغییر دهد. چنین تغییراتی عمدتا در دمای بالای 120 درجه سانتیگراد ممکن است اتفاق بیفتد. در اثر آن سختی کامپوزیت به شدت کاهش یابد؛ اگرچه چنین وضعیتی عمدتا در مصارف کامپوزیت‌ها بخصوص در سازه‌های در مجاورت آب، کمتر پیش می‌آید و مورد توجه نیست.

البته جذب رطوبت یک تاثیر سودمند نیز بر کامپوزیت‌ دارد. جذب رطوبت باعث تورم رزین شده که این مسئله به نوبه خود تنش‌های پسماند بین ماتریس و الیاف را که در اثر انقباض ضمن عمل آوری کامپوزیت ایجاد شده، کاهش می‌دهد.

از طرفی گزارش شده است که در کامپوزیت‌هایی که به صورت نامناسب ساخته شده‌اند، در اثر وجود حفره در سطح بین الیاف و ماتریس و یا در لایه‌های کامپوزیت، نفوذ آب در داخل حفره‌ها و یا در سطح مشترک الیاف و ماتریس ممکن است به سیلان رزین منجر شود. این مسئله را می‌توان با انتخاب مناسب مواد رزین و یا آماده سازی صحیح سطح الیاف و نیز بهبود تکنیک‌های ساخت، حذف نمود.

 

ساخت و تولید

کامپوزیت‌ها یا قطعات فایبرگلاس دارای رتبه اول گسترش کاربرد در صنایع مختلف هستند؛ وزن سبک، استحکام بالا، دوام قابل توجه، مقاومت در برابر خوردگی، پایداری نسبی در برابر اشعه UV و مقاومت شیمیایی از ویژگی‌های ساخته‌ها و تولیدات فایبرگلاسی است. قطعات فایبرگلاس در هر شکل، کیفیت سطحی و طرحی می‌توانند تولید شده و ضمن دارا بودن خواص مکانیکی طراحی شده، از صرفه اقتصادی قابل توجهی نیز برخوردار هستند.

دیگر مزایای فایبرگلاس:

 • ایجاد پوشش یکپارچه و بدون درز
 • مقاوم در برابر فشار زیاد آب
 • اجرای رنگ روشن و کاهش جذب گرمای آفتاب
 • پایداری نسبی در برابر اشعه UV
 • مقاومت در برابر خوردگی


حال تیم مهندسی مجموعه آریا کوپلینگ پس از انجام بررسی‌های مربوطه با در نظر گرفتن وجود اقلیم‌های خاص در میهن عزیزمان ایران به این تصمیم گردیده تا به منظور بهره مندی از مزایای فراوان مطرح شده به فراخور شرایط کاربرد فایبرگلاس را جایگزین فولاد نماید تا بتواند رضایتمندی بیشتری را در زمینه تولید داخلی رقم زند.

ویژگی‌های رنگ مورد استفاده در جعبه‌ فایبرگلاس آریا

رنگ مورد استفاده در جعبه‌های فایبرگلاس آریا، از نوع پلی اورتان است. فرمول شیمایی پلی اورتان در سال ۱۹۳۷ در آزمایشگاه شرکت تحقیقاتی بایر توسط دکتر اوتو بایر Dr.OTTO Bayer کشف شد. ترکیب پلی اورتان هنگامی که این محقق به دنبال تحقیق بر روی پلیمر دیگری بود کشف شد. با گذشت سال‌ها شیمی پلی اورتان به یکی از هیجان انگیزترین شاخه‌های شیمی پلیمر تبدیل شد که کمک زیادی به ساختن بسیاری از محصولات روزمره زندگی ما مانند مبلمان و کوسن، عایق‌های ساختمانی، عایق لوازم خانگی و الاستومترهای با دوام در بخش‌های صنعتی، رنگ‌های برپایه پلی اورتان و غیره شد.

در واقع رنگ پلی اورتان یک محصول دو جزئی است که برپایه رزین پلی اورتان تهیه می‌شود. رنگ‌های پلی اورتان مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع اشعه‌های نور خورشید و همچنین باران اسیدی دارند. این رنگ به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر رطوبت و چسبندگی عالی بر روی انواع سطوح و پوشش‌ها به عنوان لایه نهایی برای پوشش سطوحی که در معرض مستقیم نور خورشید و شرایط سخت آب و هوایی قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ‌های پلی اورتان ظاهر بسیار زیبا و چشم نوازی دارند و از هرگونه مشکل پوست پرتقالی بودن که یکی از معضلات بزرگ رنگ‌های پودری می‌باشد عاری هستند.

اما پیدایش کامپوزیت‌های برپایه فیبرهای شیشه‌ای به سال 1940 میلادی برمی‌گردد. امروزه بازار مواد کامپوزیت در جهان رشد روز افزونی را تجربه می‌کند. مطالعات آماری در این زمینه، رشد سالانه 3 الی 4 درصد را برای صنعت کامپوزیت پیش‌بینی می‌کنند. این مواد مرکب بخصوص در صنایع حمل و نقل و صنایع ساختمان رشد بسیاری در 10 سال اخیر تجربه کرده‌اند.

             
جعبه آتش نشانی فایبرگلاس آریا

جعبه آتش نشانی فایبرگلاس آریا با طراحی منحصر به فرد، ویژه مناطق مهاجم و با اقلیم خورنده طراحی شده است. فرآیند تولید این جعبه بصورت یکپارچه انجام می‌شود. این یکپارچگی باعث کاهش تنش‌های پسماند حین تولید و توزیع تنش یکنواخت هنگام بارگذاری یا ضربه بر روی جعبه می‌شود.

در قسمت فوقانی جعبه فایبرگلاس آریا بخشی برای عبور هوا تعبیه شده است. با توجه به خصوصیات خورنده و مهاجم و همچنین رطوبت بسیار بالای اقلیم هدف این محصول، این قسمت با ایجاد جریان پایدار هوای آزاد می‌تواند کاهش درصد رطوبت داخل جعبه فایبرگلاس نسبت به رطوبت هوای بیرون کمک کند.

شرایط اقلیمی محل نصب جعبه‌های فایبرگلاس آریا به گونه‌ای است که همواره در معرض بادهای مختلف قرار می‌گیرد. به همین دلیل جعبه‌ها همراه با پایه تولید شده و محل پین‌های اتصال در پایه جعبه فایبرگلاس تعبیه می‌شود.

جعبه‌های فایبرگلاس آریا مخصوص نصب در فضای باز بوده و دارای پایه مستحکم فولادی گالوانیزه با قابلیت اتصال به زمین هستند. این جعبه‌ها دارای قفل و دستگیره بسیار مقاوم و از جنس استنلس استیل است. لولای جعبه نیز از جنس استیل بسیار مستحکم بوده و عملکرد بسیار مناسبی در طول زمان کاربری ارائه خواهد داد.

همچنین به جهت جلوگیری از تجمع رطوبت و شبنم، قسمت فوقانی جعبه فایبرگلاس آریا به صورت شیب‌دار طراحی شده است.

بشر همواره راهی برای حل مسائل و مشکلات خود یافته است. 

پیشنهاد مطالعه: فایبرگلاس و کاربرد آن در ساخت جعبه آتش نشانی برای مناطق خورنده (1)

*بازنشر مطلب در صورت ذکر کامل مطلب و ارجاع به لینک aryacoupling.net بلامانع است. 

 

تجهیزات آتش نشانی جعبه آتش نشانی جعبه آتش نشانی فایبرگلاس