مقالات

علت های خرابی اسپرینکلر و اهمیت جلوگیری از آن

علت های خرابی اسپرینکلر و اهمیت جلوگیری از آن

در یازدهم دسامبر 2012، ماموران آتش نشانی برای خاموش کردن یک آتش سوزی در یکی از خانه های ایالت مونتگومری، وارد محل حادثه شدند. آن ها انتظار داشتند فقط یک آتش سوزی ساده باشد اما در عوض با منظره‌ای مواجه شدند که بدون اغراق به 30 آتش نشان و چهار تانکر آب نیاز داشت.

خرابی های جزئی اسپرینکلر: پیش بینی یک فاجعه

علت اصلی خرابی اسپرینکلر

گرمای بیش از حد

یخ زدگی

زنگ زدگی

صدمه فیزیکی

خرابکاری عمدی

 

در نهایت آن خانه با ضرری معادل 150 هزار دلار، در شعله های آتش سوخت و خاکستر شد. اگر فکر می کنید این یک مورد استثناست، می توانید گزارش های مربوط به آتش سوزی در ایالت های مختلف و یا حتی کشور های مختلف از جمله ایران را بخوانید.
تنها در یک بازه دو ماهه در سال 2012 میلادی، بالای 200 هزار دلار ضرر مالی برای مردم منطقه ایجاد شد و بالای ده ها نفر از آتش نشان ها، در بیمارستان ها بستری شدند و برخی از آن ها جان خود را از دست دادند. این حادثه به قدری تلخ بود که بسیاری به فکر تغییر قوانین افتادند. آیا استفاده از یک سیستم اطفا حریق و اسپرینکلر می تواند مانع بروز چنین حوادثی شود؟
وقتی صحبت از مرگ و میر و حوادثی چون آتش سوزی می شود، به این فکر می کنیم که می توان جلوی آن را گرفت اما چطور و به چه صورت؟ رعایت امنیت و ایمنی در این باره، بسیار ساده است. کافی است به این فکر کنیم که تجهیزاتی مانند اسپرینکلرها ساخته شده‌اند تا از ما در برابر آتش سوزی محافظت کنند، پس چرا نباید از آن ها در سیستم ها و تجهیزات اطفا حریق خود استفاده کنیم؟
بهترین توصیه ما این است که اسپرینکلرهای مناسبی در خانه نصب کنید که طول عمر بالایی دارند. برای تهیه اسپرینکلر های باکیفیت و مناسب که دارای طول عمر بالایی هستند و خراب نمی شوند می توانید با کارشناسان آریا کوپلینگ در ارتباط باشید تا شما را در این امر راهنمایی نمایند.
البته این را هم از یاد نبرید که نصب اسپرینکلر هم بسیار مهم است و در اکثر موارد، عدم رعایت الزامات اصلی در نصب اسپرینکلر، باعث خرابی دستگاه می شود و حادثه می تواند فجیع‌تر باشید، زیرا شما از خرابی اسپرینکلر خود بی خبر خواهید بود.
به همین دلیل توصیه می کنیم اگر قصد خرید یک اسپرینکلر مناسب و باکیفیت را دارید، ابتدا با مشاوران آریا کوپلینگ تماس حاصل فرمایید و سپس با مراجعه به فروشگاه های آریا کوپلینگ، از تنوع، کیفیت و اعتبار محصولات ما اطمینان حاصل کنید تا خیالتان از بابت سیستم اطفا حریق خود راحت باشد.
گرچه این روزها استفاده از مواد سبک در ساخت و ساز خانه، یکی از مهم ترین دلایل گسترش آتش سوزی است اما نباید این مورد را فراموش کرد که این موضوع تنها عامل نیست. بسیاری هنگام ساخت خانه، هزینه های زیادی صرف می کنند اما در زمان نصب تجهیزات ایمنی که از قضا اهمیت بالایی نیز دارند، از صرف هزینه بیشتر دوری می کنند. این موضوع در حالی است که در آینده، این اشتباه به ضرر خودشان خواهد بود.

 

 

خرابی های جزئی اسپرینکلر: پیش بینی یک فاجعه

بر کسی پوشیده نیست که خرید یک اسپرینکلر با کیفیت، واقعا امری مهم است. حتی پس از نصب مناسب هم ممکن است برخی از آن ها یا به موقع عمل نکنند یا بی دلیل آب را تخلیه کنند. حتی در مواردی پیش آمده که خرابی یا اخلال در عملکرد اسپرینکلر ها باعث ضرر های مالی بسیاری شده است.
البته این موارد بسیار نادر هستند و می توان گفت از هر 16 میلیون مورد، یکی از آن ها این گونه خواهد شد، اما احتیاط شرط عقل و خرد است و ایجاب می کند که حتما از یک اسپرینکلر مناسب و با کیفیت با طول عمری بالا استفاده نمایید تا احتمال وقوع تمامی این اتفاقات را به صفر برسانید.
در این مقاله به این موضوع پرداخته شده است که چرا حتی در مواقعی که آتش سوزی رخ نداده، سیستم های اسپرینکلر فعال می شوند و چگونه می توان از این دست اتفاقات جلوگیری کرد. البته راه حل ساده رهایی از این مشکل خرید تجهیزات آتش نشانی و اطفا حریق از فروشگاه های معتبر است.
شما به راحتی می توانید با ارتباط با کارشناسان فروش آریا کوپلینگ خریدی مطمئن را در تجهیزات آتش نشانی تجربه کنید. اسپرینکلر، سیستمی مجهز به سنسور حرارتی است؛ یعنی اگر لامپ شیشه‌ای داخل آن، احساس کند که دمای اتاق یا یک منطقه خاص بالا می رود، می شکند و عملیات اطفاء حریق آغاز می شود.
عوامل خرابی اسپرینکلر
باید این نکته را اضافه کرد که تمامی اسپرینکلرها این مشکل را ندارند و قرار نیست با خرید اسپرینکلر، نگران تخلیه شدن آب در داخل منزل باشید. به هرحال هیچ سیستمی بی نقص نیست و می توان با رعایت بعضی از نکات، احتمال وقوع این اتفاق بعید را به صفر رساند.
سیستم های اطفاء حریق در دو نوع خشک و همراه با آب یا مرطوب موجود هستند. در سیستم های لوله‌ای تر یا مرطوب، لوله ها همیشه دارای آب هستند و هر آن آماده خاموش کردن آتش اند؛ اما در سیستم های لوله‌ای خشک، اینگونه نیست.
این دو یک تفاوت عمده هم دارند، سیستم اطفا حریق خشک را در فضاهایی به کار می برند که احتمال انجماد آب در لوله وجود دارد. غالبا در داخل لوله های اینگونه سیستم ها گاز نیتروژن یا هوای فشرده وجود دارد. با این حال در هردو وقتی دماغه (سر) اسپرینکلر فعال می شود، آب داخل لوله ها تخلیه می شود و احتمال خطا در هر دو نوع وجود دارد.
پس توجه داشته باشید که تنها با انتخاب سیستم های خشک نمی توانید از این موضوع جلوگیری کنید، مشکل اصلی در نوع و کیفیت اسپرینکلر استفاده شده در سیستم اطفا حریق است که باید به آن رسیدگی شود.
با پیشرفت تکنولوژی، نگرانی ها در خصوص فعال شدن غیرضروری اسپرینکلر کمی کمتر شده است. دیگر به سان دهه 70 میلادی نیست که نگران باشیم ممکن است آب خانه را بردارد و همه جا را مرطوب کند. در سال های گذشته، طی یک نظرسنجی مشخص شد 20 درصد از مردم آمریکا دوست ندارند در خانه اسپرینکلر داشته باشند.
علت این تصمیم خطرناک نیز احتمال معیوب بودن آن است. این عقیده گرچه کمتر شده، اما از بین نرفته است. تقریبا در آمریکا از هر 10 خانواده، 3 خانواده مخالف نصب اسپرینکلر هستند. بسیاری از آن ها دلیل این تصمیم خود را، احتمال خرابی و تخلیه آب در خانه عنوان کردند.
این حق هر شهروندی است که نسبت به دارایی های خود، نگران باشد اما زمانی که به علت رخ دادن این اشتباهات آشنایی بیشتری پیدا کنید، تمامی نگرانی‌هایتان در یک لحظه رفع خواهد شد. تنها کافی است از اسپرینکلر های با کیفیت و مرغوبی استفاده کنید که توسط متخصصان این امر از جمله آریا کوپلینگ عرضه شده است. این گونه خیالتان از بابت خرابی ها و طول عمر این محصول به کلی راحت خواهد بود.
از سال 2016 به این طرف، تنها دو ایالت و چندین شهر، نصب سیستم های اطفاء حریق (اسپرینکلرها) را اجباری کردند. کسانی که نسبت به نصب اسپرینکلر تردید – هرچند جزئی – دارند، باید بدانند احتمال این اتفاق که یک روز اسپرینکلر بی جهت آلارم هشدار بدهد و آب را تخلیه کند، بسیار کم است.
حتی جالب است بدانید اسپرینکلرها در اکثر موارد موفق به مهار آتش سوزی می شوند. گاهی آتش نشانان ممکن است از چندین لیتر و گالون آب استفاده کنند تا آتش سوزی را خاموش کنند اما اسپرینکلر، فقط با 25 گالون، همان کار را با کیفیت بهتری انجام می دهد.
به همین جهت اگر در خرید این محصول تردید دارید، با مشاوران آریا کوپلینگ تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره رایگان متخصصان ما بهره ببرید. آریا کوپلینگ همواره معتبرترین و بهترین اجناس موجود در بازارهای جهانی را در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد، بنابراین به هیچ وجه نگران نباشید.
عوامل خرابی اسپرینکلر
انجمن ملی اطفاء حریق (NFPA)، در گزارشی که منتشر هم نشده، بیشتر از آنکه اسپرینکلرها را عامل خطاها بداند، نصب بد و خطای انسانی را عامل اصلی دانسته است.
گاهی آب درون لوله ها، باعث به صدا درآمدن آلارم اشتباه می شوند و این یکی از دلایلی است که می تواند از آن پیشگیری شود. همچنین در این گزارش اشاره شده ممکن است این نقص در عملکرد، به خاطر شکستگی یا خرابی یکی از قطعات اسپرینکلر باشد که با عمل نکردن صحیح در مواقع حساس، ضررهای جبران ناپذیری به مالکان خانه ها می زند.
همچنین اینجا اهمیت خرید یک اسپرینکلر مناسب و باکیفیت بیشتر آشکار می شود. آریا کوپلینگ، به عنوان یکی از معتبرترین فروشگاه های ارائه تجهیزات آتش نشانی و امنیتی، این تضمین را می دهد محصولاتی عالی با گارانتی های معتبر را در اختیار خریداران محترم قرار خواهد داد تا دیگر نیازی به نگرانی در مورد عملکرد صحیح اسپرینکلر نداشته باشید. همین حالا با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

علت اصلی خرابی اسپرینکلر

 همانطور که اشاره شد، احتمال اینکه یک اسپرینکلر در مواقع غیر ضروری آب را تخلیه کند، بسیار کم است. در بخش کنترل کیفیت کارخانه ها، سیستمی اتخاذ شده تا از امنیت و سلامت محصولات، کاملا مطمئن شوند. همچنین باید به کسانی که اجازه نصب این سیستم ها را دارند، کار را بسپارید.
ابتدا مطمئن شوید نصاب، جواز نصب سیستم های اطفاء حریق را در اختیار دارد. کسانی که برای انجام این کار آموزش دیده اند، به سادگی می توانند تفاوت بین یک اسپرینکلر سالم و معیوب را تشخیص دهند. اینگونه می توانید به راحتی از احتمال وقوع حادثه در خانه پیشگیری می کنید.
بر اساس تحقیقی که در سال 2012، توسط انجمن مهندسان عمران آمریکا منتشر شده، بیشترین نقص در سیستم های اطفاء حریق، پنج دلیل مشخص دارد: گرمای بیش از حد، یخ زدن، زنگ زدگی، صدمات فیزیکی، خرابکاری عمدی و گرمازدگی بیش از حد.

عوامل خرابی اسپرینکلر

تقریبا تمامی اسپرینکلرها دارای قطعات حساس به گرما هستند. بدین نحو که با بالا رفتن حرارت، لامپ شیشه‌ای درون آن ها می شکند یا ذوب می شود و این آغاز هشدار به سیستم است تا آب را تخلیه کند. این دما ممکن است به صورت دود، آتش یا حتی نور خورشید باشد.

 

 

گرمای بیش از حد

اسپرینکلرهایی که قرار است در نزدیکی روشنایی یا اتاق زیر شیروانی قرار بگیرند، باید با دقت بسیار زیادی انتخاب شوند. اگر درجه حرارت نزدیک اسپرینکلر از 155 درجه سانتی گراد عبور کند – دمایی که میان اکثر اسپرینکلرها رایج است – آنگاه این مشکل ایجاد خواهد شد.
توصیه می شود نصاب ها برای چنین مکان هایی، از سیستم 200 درجه یا 286 درجه استفاده کنند. منابع گرمایی که به صورت موقت نصب می شوند (مانند بخاری، شومینه یا شوفاژ) توانایی به کار انداختن اسپرینکلر را دارند.

 

 

یخ زدگی

درجه حرارت پایین در ساختمان های عایق بندی نشده ممکن است باعث یخ زدگی دماغه اسپرینکلر شود. هنگام آب شدن یخ، ممکن است دماغه ترک بخورد، بشکند یا نشت کند. لوله های پر از آب در سیستم تر و مرطوب بیشترین ریسک را در این زمینه دارند. یک راه حل معمول، اضافه کردن ضدیخ به لوله هاست تا از یخ زدگی و در نهایت شکسته شدن قطعات جلوگیری کند.

 

 

زنگ زدگی

به مرور زمان، زنگ خوردگی نیز می تواند در عملکرد سیستم مشکلاتی را ایجاد نماید. سیستم های خشک، به نسبت سایر سیستم ها، پتانسیل بیشتری در برابر زنگ زدگی دارند. در سیستم های مدرن، دیگر از هوای فشرده شده استفاده نمی کنند، زیرا در جایی که اکسیژن باشد، فرآیند زنگ زدگی هم رخ خواهد داد. به همین دلیل، نیتروژن، انتخاب خوبی برای خاموش کردن آتش است.

 

عوامل خرابی اسپرینکلر 

صدمه فیزیکی

می توان طیف وسیعی از دلایلی که باعث خراب شدن یک اسپرینکلر می شوند را لیست کرد، از سفت شدن بیش از حد سر اسپرینکلر که به دلیل اشتباهات نصاب رخ خواهد داد تا وارد شدن ضربه در حین نصب که باز هم از اشتباهات جبران نشدنی نصاب است.
همانطور که ذکر شد، بعضی از قطعات این وسیله، بسیار شکننده و حساس هستند. گاهی در انبارها لیفتراک ها، محصولات را بالا می برند که ممکن است باعث ضربه خوردن اسپرینکلر شود. در چنین وضعیتی اگر احتمال می دهید محصول خراب شده است، به نصاب برای تعمیر آن اطلاع دهید.
محصولاتی که توسط آریا کوپلینگ تولید و عرضه می شود کاملا سالم بوده و با گارانتی های معتبری در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت که احتمال بروز تمامی این اشتباهات را به صفر خواهد رساند.

 

 

خرابکاری عمدی

در مکان هایی مانند زندان ها، مراکز بهداشت و روان، بیمارستان های روانی و غیره که احتمال خرابکاری توسط اشخاص وجود دارد، بهتر است بازرسی های مداومی اتخاذ شود. گاهی یک ضربه کوچک می تواند باعث شکسته شدن قطعات اصلی دستگاه شود و در چنین شرایطی دیگر نباید انتظار کارکرد مناسب را از محصول داشت. البته امکان روی دادن چنین اتفاقاتی بسیار کم است ولی خب نباید تمام احتمالات را رد کرد.
دقت کنید چه به عنوان پیمانکار و چه به عنوان مالک، از اجزای مناسبی برای نصب سیستم های اطفاء حریق استفاده کنید. دقت داشته باشید که این موضوع می تواند گاهی فراتر از تصمیمات شما باشد. پس لطفا این اجزاء را با دقت انتخاب کنید و مطمئن باشید محصولی که انتخاب می کنید، برای سالیان سال حافظ جان و منافع‌تان خواهد بود.
پیشگیری از این اتفاقات، اصلا سخت نیست و فقط کمی دقت کافی می خواهد. این روزها مدل های جدید اسپرینکلر وجود دارد که می تواند کاملا نیازهای شما را برطرف کند. اگر مطمئن نیستید اسپرینکلر مناسب را باید از کجا تهیه کنید، توصیه می کنیم همین الان به فروشگاه های آریا کوپلینگ مراجعه کنید و ضمن آشنایی با جدیدترین محصولات روز، از گارانتی معتبر آن هم بهره مند شوید.
همکاران ما در بخش مشاوره، کاملا آماده ارائه خدمات رایگان به شما مشتریان گرامی هستند. برای برقراری تماس تلفنی با شماره های ... و برای ارتباط از طریق ایمیل، از آدرس ... استفاده کنید.

تجهیزات آتش نشانی جعبه آتش نشانی اطفاءحریق آتش نشانی آتش نشان آریاکوپلینگ انواع خاموش کننده های آتش نشانی کپسول آتش نشانی مواد و تجهیزات آتش نشانی شرکت آریاکوپلینگ اسپرینکلر انواع اسپرینکلر روابط عمومی آریا کوپلینگ تجهیزات اطفاء حریق لوازم آتش نشانی تجهیزات آتش نشانی آریاکوپلینگ دماغه اسپرینکلر