مقالات

راهنمایی جامع برای استفاده از اسپرینلکر واکنش سریع

راهنمایی جامع برای استفاده از اسپرینلکر واکنش سریع

هدف تمامی اسپرینکلرهای واکنش سریع، فقط و فقط یک چیز است: نجات جان انسان ها و تامین امنیت جانی آن ها در حین آتش سوزی.
ساختمان های مسکونی، بیمارستان ها، ادارات و ساختمان های دیگر، معمولا در مواقع خطر و آتش سوزی از پله های اضطراری استفاده می کنند تا انسان ها یک شانس دیگر برای نجات از این شرایط سخت داشته باشند.

لحظه آتش سوزی دقیقا نقطه عطفی است که نشان دهنده اهمیت اسپرینکلرهای واکنش سریع است. این تجهیزات خیلی زود وارد عمل می شوند تا پیش از آنکه خیلی دیر شود، با هشدار دادن و خاموش کردن آتش، جان بسیاری را نجات دهند.
در این مقاله از مجموعه آریا کوپلینگ که سابقه طولانی ای در ارائه بهترین و باکیفیت ترین اسپرینکلرها دارد، به نحوه عملکرد اسپرینکلر واکنش سریع خواهیم پرداخت و با جزئیات دقیق، به ویژگی های این نوع تجهیزات اشاره خواهیم کرد تا مشتریان هنگام خرید، کاملا در مورد محصول موردنیاز خود اطلاعات داشته باشند. اگر ترجیح شما این است که متخصصان آریا کوپلینگ در این انتخاب شما را همراهی کنند، با کمال میل در خدمت شما خواهیم بود.
اسپرینکلرهای واکنش سریع، حتی مرگبارترین و خطرناک ترین آتش سوزی ها را هم کنترل خواهد کرد و یا باعث کاهش سرعت گسترش آن ها خواهد شد. اسپرینکلر ها با خیس کردن شعله های سوزان آتش، به قدری کار را به تاخیر می اندازند که آتش نشان ها زمان کافی برای رسیدن به محل داشته باشند و اینگونه شانس بیشتری برای نجات جان و مال افراد ایجاد می شود.
در این بین موضوعی که اهمیت دارد نوع افشان نصب شده بر دماغه اسپرینکلر است زیرا می تواند مناطق بیشتری را در حین آتش سوزی پوشش دهد، به عنوان مثال برخی افشان ها باعث خیس شدن دیوار های اتاق نیز خواهند شد که امری بسیار حیاتی محسوب می شود.

اسپرینکرها به دو دلیل دیوارها را خیس می کنند:

اول اینکه آتش از دیوار نفوذ می کند و اکثر دیوارهای ساختمان های مدرن، بسیار نازک هستند. در نتیجه خیس و مرطوب کردن دیوارها، کاری بسیار منطقی است که اسپرینکلر واکنش سریع انجام می دهد.
دوم اینکه پس از شروع آتش سوزی، کربن مونواکسید و سایر گازهای غلیظ منتشر می شوند که ممکن است همراه با شعله ها، به شدت آتش سوزی اضافه کنند. گاز CO از آنجایی که از اکسیژن سبک تر است، با جریان حرارت بالا می رود و به نزدیکی سقف می رسد. نگه داشتن آتش در کف زمین، از وقوع حادثه بزرگتر پیشگیری می کند. همین نکته کافی است که به همین استفاده از افشان های اسپرینکلر پی ببرید!

اسپرینکلر سریع واکنش

در واقع باید دقت کنید اگر میزان گرما به 900 درجه فارنهایت برسد، آتش سوزی گسترده و اجتناب ناپذیر خواهد بود پس اسپرینکلر واکنش سریع با جلوگیری از بالا رفتن دما و رسیدن آتش به سقف، کار آتش نشانان را ساده تر می کند.
اگر میزان گاز کربن مونواکسید بالا برود، احتمال خفگی نیز بالا خواهد رفت و هر فردی که در این فضای بسته محبوس شده باشد به خطر خواهد افتاد. پس سرد شدن دمای محیط و نرسیدن حریق به سقف، برای زنده ماندن ضروری است.
آزمایش ها نشان داده این نوع اسپرینکلرها می توانند دمای اتاق را تا 400 درجه فارنهایت پایین بیاورند که بسیار قابل توجه است. برای تهیه مرغوب ترین انواع اسپرینکلر که عمری طولانی دارند می توانید از محصولات آریا کوپلینگ استفاده نمایید و یا حتی پیش از خرید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اسپرینکلر سریع واکنش

اسپرینکلرها با الگوریتم خاصی عمل می کنند. آن ها در رنگ ها، ویژگی ها و خصوصیات متفاوت وجود دارند و بسته به نوع نیاز، می توان یکی را انتخاب کرد.
اسپرینکلر آویزی یکی از انواع این محصول کاربردی است که به صورت عمودی آویزان می شود و دماغه آن برهمه جا اشراف کامل دارد و کل محیط را پوشش خواهد داد. هریک از این اسپرینکلرها، برای یک کاربرد معین مناسب هستند.
اگر نگاهی جزئی تر به دماغه های اسپرینکلرها بیندازیم، نوع آویزان معمولا یک برآمدگی دارد؛ مثلا در اسپرینکلری که با تغییر رنگ محیط کار می کند، صفحه انعکاس دهنده، لامپ و قاب کلا از دیدرس خارج هستند و در نتیجه به نوعی مخفی کار می کنند.
اسپرینکلرهای مخفی هم چنین ویژگی هایی دارند که باید با دکوراسیون خانه یا اداره یک رنگ شوند تا به دکوراسیون و زیبایی لطمه ای وارد نکنند.
برخلاف اسپرینکلرهای آویزی، اسپرینکلر های قائم در مکان هایی به کار می روند که احتمال می رود بین دستگاه و دیوارها، مانعی وجود داشته باشد. معمولا علاوه بر این نوع اسپرینکلر ها، اسپرینکلرهای جانبی را در مکان هایی قرار می دهند که از راهروها، کمدها، کابینت ها نیز محافظت می شود.
آویز پنهان که به صورت مخفی در نقاطی از سقف یا دیوار وصل می شود و دماغه آن رو به بالا است زیرا برای جلوگیری از برخورد آب به موانع، این بهترین روش است. به عنوان مثال به صورت افقی در دیوار و به موازات زمین نصب می شود و کارکرد بسیار مناسبی نیز خواهند داشت دارد.
دماغه های اسپرینکلرها نیز انواع مختلفی دارند؛ مثلا برخی با دماهای 155 درجه فارنهایت که استاندارد کل دنیا است، کار می کنند. برخی از آن ها با 200 درجه فارنهایت و برخی نیز با 286 درجه فارنهایت کار می کنند.

اسپرینکلر سریع واکنش

اسپرینکلرهای جانبی، عمودی و افقی با توجه به آن که ممکن است در مکان های شرجی و یا با آب و هوای دیگر مورد استفاده قرار بگیرند، مجهز به عایق ضد زنگ نیز هستند.
حتی می توان این نوع اسپرینکلر را با رنگ های مختلفی تزئین کرد که آریا کوپلینگ، به عنوان پیشرو در فروش بهترین اسپرینکلرهای موجود در بازار ایران، این تضمین را به شما می دهد که اسپرینکلر مورد علاقه شما را با تمامی امکانات جانبی‌اش در اختیارتان قرار دهد.
برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با مشاوران آریا کوپلینگ در تماس باشید.

اسپرینکلر سریع واکنش

بسیاری از اسپرینکلرهای واکنش سریع، حساس به گرما هستند و لامپی دارند که این گرما را حس می کند. رنگ این لامپ تعیین می کند که دمای اطراف اتاق چقدر است. همچنین قطر لامپ مشخص می کند که آیا این اسپرینکلر واکنش سریع است یا نه!
اندازه لامپ درون اسپرینکلر بهترین روش برای مقایسه اسپرینکلر واکنش سریع و معمولی است. معمولا لامپ هایی با ضخامت 3 میلی متر، اسپرینکلرهای واکنش سریع هستند و لامپ های با ضخامت 5 میلی متر، اسپرینکلرهای معمولی!
اگر بین انتخاب اسپرینکلر مورد نظر خود مردد مانده‌اید، چندین فاکتور وجود دارد که باید آن ها را بررسی کنید. ارتفاع سقف، دمای اتاق، دستورالعمل های NFPA، مقررات محلی و بسیاری مقررات دیگر تنها برخی از این موارد مهم هستند. اگر تمامی این معیارها را در یک کفه ترازو قرار داده‌اید اما همچنان به یک نتیجه مشخص نرسیده‌اید، مشاوران آریا کوپلینگ به عنوان متخصصان امر، آماده مشاوره به شما مشتریان گرامی هستند.

اسپرینکلر سریع واکنش

البته فراموش نکنید استثناهایی هم وجود دارد؛ همه دماغه های اسپرینکلرها مجهز به لامپ شیشه ای نیستند. برخی از آن ها نیز قطعات فلزی دارند که نسبت به گرما و حرارت حساس است و از این طریق اعلان خطر می کند.
صفحه انعکاس دهنده اسپرینکلر هم وظیفه مهمی برعهده دارد. معمولا تولیدکنندگان هنگام مونتاژ قطعات، عبارات QR (Q.R.) یا SR را روی صفحات انعکاس دهنده حک می کنند که ایده خوبی است و کسانی که آشنایی چندانی با جزئیات یک اسپرینکلر خوب ندارند، با جستجو در اینترنت اطلاعات مربوطه را که از چهار تا شش کاراکتر حرف و حروف تشکیل شده، پیدا می کنند.

اسپرینکلر سریع واکنش

فراموش نکنید آریا کوپلینگ آماده است شما را در امر خرید یک اسپرینکلر خوب و مطمئن، کمک کند. بهترین و باکیفیت ترین اسپرینکلرها را می توانید در فروشگاه های آریا کوپلینگ پیدا کنید.
علاوه بر تضمین کیفیت، ما ضمانت و گارانتی معتبری را نیز ارائه خواهیم داد تا با خیالی راحت، بهترین محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید. اگر نیاز به تعویض اسپرینکلر داشتید و یا فکر می کنید که اسپرینکلر های شما از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند کافی است با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

تجهیزات آتش نشانی جعبه آتش نشانی آریاکوپلینگ کپسول آتش نشانی شرکت آریاکوپلینگ اسپرینکلر تجهیزات اطفاء حریق لوازم آتش نشانی اسپرینکلر واکنش سریع دماغه اسپرینکلر اسپرینکلر آویزی اسپرینکلر قائم اسپرینکلر جانبی اسپرینکلر عمودی اسپرینکلر افقی