مقالات

شیر فشار شکن آریاکوپلینگ

اهمیت شیر فشار شکن در تاسیسات آبرسانی

یکی از مشکلات شایع در سیستم‌های لوله‌کشی با کاربردهای مختلف، نوسان فشار و تغییرات و تلاطم جریان یا پدیده ضربه قوچ (water hammer) در داخل لوله‌هاست. باز و بست ناگهانی جریان یا قطع و وصل پمپ ممکن است باعث ضربه قوچ شود. همچنین در ساختمان‌های بلند مرتبه اغلب در طبقات اولیه، فشار آب بیشتر از استاندارد و در طبقات بالاتر کمتر از حد مناسب است. 

شیر فشار شکن نوعی شیر کنترل کننده فشار در ورودی سیستم لوله کشی است که برای حل چنین مشکلاتی طراحی و تولید شده است. 

در این مطلب به مشکل نوسان فشار در سیستم آبرسانی عمومی و آتش نشانی و کاربرد شیر فشار شکن برای حل این مشکل می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اهمیت فشار مناسب آب 

فشار آب ضعیف در دوش حمام هیچکس را خوشحال نمی‌کند. با این حال شاید هیچکس هم از فشار بیش از حد آب در دوش یا روشویی شکایت نکرده باشد. همانطور که می‌دانید اغلب تجهیزاتی مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، شیرها و شیرفلکه‌های متصل به شبکه لوله کشی، برای حداکثر فشار آب مشخصی طراحی شده‌اند.

مثلا لوله‌های تامین آب ماشین لباسشویی فشار کاری مشخصی دارند؛ یا اورینگ‌های آب بندی شیرفلکه‌ها و اتصالات مختلف تا حداکثر فشار مشخصی از سیال عبوری را تحمل می‌کنند. در صورت افزایش فشار بیش از استاندارد، در بلند مدت این تجهیزات فرسوده شده و دچار نشتی می‌شوند. پس فشار بیش از حد باعث کاهش عمر مفید این تجهیزات شده و هزینه اضافه‌ای را به مالکان ساختمان تحمیل می‌کند.

ضربه قوچ و اثرات مخرب آن در سیستم‌های انتقال سیال (منبع: www.tlv.com)

 

لوله‌های مورد استفاده در سیستم لوله‌کشی نیز در اثر تحمل نوسانات زیاد جریان یا پدیده ضربه قوچ، دچار ترک‌های مویی می‌شوند. پس از مدتی، این ترک‌ها گسترش یافته و به همدیگر پیوسته و خرابی بزرگی به بار می‌آورند. وجود نشتی در جایی در سیستم لوله‌کشی باعث هدر رفت آب بسیار زیاد، نقص در عمکرد و سرویس دهی سیستم لوله کشی و البته خرابی سازه‌ای ناشی از رطوبت خواهد شد.

راه حل ساده این مشکل 

راه حل ساده‌ای برای تمام این مشکلات وجود دارد. شیر فشار شکن دقیقا برای پیشگیری از چنین مشکلاتی طراحی و ساخته شده است. شیر فشار شکن در ورودی سیستم لوله‌کشی در طبقات مختلف ساختمان نصب می‌شود. این شیر کمک می‌کند تا در طبقات پایین ساختمان، فشار تعدیل شده و دبی و فشار مناسب آب به طبقات بالاتر نیز برسد.

سیستم تعلیق خودرو متشکل از فنرها و کمک فنرها کمک می‌کند تا ضربات وارده به لاستیک‌های خودرو تعدیل شده و در نهایت کابین خودرو تکان و نوسان کمتری را تجربه کند. شیر فشار شکن نیز سازوکاری شبیه به سیستم‌ تعلیق خودرو دارد. این سازوکار در فشارهای بالا با محدود کردن مجرای عبور جریان و در فشارهای پایین با باز کردن مسیر عبوری آب، براساس رابطه بین فشار و دبی در قوانین مکانیک سیالات، نوسانات فشار جریان آب را تعدیل می‌کند.

شیرهای فشار شکن دارای یک پیچ و مانومتر برای تنظیم فشار سیال عبوری هستند. با چرخاندن این پیچ می‌توان شیر را برای فشارهای مختلف مورد استفاده قرار داد. در کشورهای توسعه یافته از سال 1980 میلادی، پیمانکاران ساختمان‌های مسکونی به طور پیشفرض از شیر فشار شکن در سیستم لوله کشی استفاده می‌کنند.

کاربردهای شیر فشار شکن

  • شبکه آبرسانی آتش نشانی و انواع سیستم‌های اطفای آتش
  • شبکه توزیع آب آشامیدنی و مسکونی
  • کاهش و کنترل فشار در واحدهای صنعتی و کارگاه‌ها
  • سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی
  • تهویه مطبوع

شیر فشار شکن آریاکوپلینگ

ما در مجموعه آریاکوپلینگ با پایش نیاز صنعت آتش نشانی به ابزارهای کنترل جریان، با انجام تحقیقات گسترده، طراحی و تولید شیر فشار شکن را در دستور کار قرار دادیم. شیر فشار شکن آریاکوپلینگ براساس الزامات استانداردهای NFPA14 و BS EN1567 ، طراحی و ساخته می‌شود. این شیر کنترل کننده فشار، در دو سایز ¾ و 1 اینچ و با حداکثر فشار کاری 16Bar تولید می‌شود. شیر فشار شکن آریا کوپلینگ قابلیت کنترل فشار در دامنه 1.5 تا 6Bar و تا دمای 120 درجه سانتیگراد را دارد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شیر فشار شکن به صفحه محصول آن مراجعه فرمایید.

نتیجه اینکه

همانطور که فشار خون بالا یا پایین باعث به خطر افتادن سلامتی ما می‌شود، نوسان فشار در سیستم‌های آبرسانی خانگی و آتش نشانی نیز سبب آسیب به تجهیزات آتش نشانی و لوازم خانگی متصل به سیستم آبرسانی خواهد شد.

استفاده از شیر فشار شکن در طولانی مدت باعث افزایش عمر مفید تجهیزات متصل به شبکه لوله کشی و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

 

*بازنشر محتوا با ذکر بدون کم و کاست و ارجاع به لینک aryacoupling.net بلامانع است.

تجهیزات آتش نشانی شیر آتش نشانی تاسیسات شیر فشار شکن